Zamknij

Dzień Świętego Patryka 2020 - kiedy i jak się obchodzi w Polsce i na świecie? [SYMBOLE]

Jolanta Waligóra
17.03.2020 12:59
Dzień Świętego Patryka 2020 - kiedy i jak się go obchodzi w Polsce i na świecie? [SYMBOLE]
fot. PIXABAY

Dzień Św. Patryka tradycyjnie wypadnie w marcu. Choć jest to irlandzkie święto narodowe i religijne, to zyskało popularność na całym świecie - także w Polsce. Szczegółowe informacje na temat symboli związanych z Dniem Świętego Patryka i ciekawostki, można znaleźć poniżej.

Dzień św. Patryka 2020: DATA - kiedy wypada? Jak święto obchodzone jest w Polsce, a jak na świecie? Jakie zwyczaje związane są z tym dniem? Kim był święty Patryk, na którego cześć świętuje Irlandia? Odpowiadamy na pojawiające się pytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy ciekawostki o Dniu Świętego Patryka i symbole.

Kiedy Dzień Świętego Patryka 2020? [DATA]

Choć data Dnia św. Patryka jest stała i co roku święto to wypada w tym samym terminie, to zawsze wraz z początkiem roku pojawia się wiele pytań na temat tego, kiedy Dzień św. Patryka. W 2020, jak i w poprzednich latach, święto to wypadnie 17 marca. Tym razem będzie to wtorek.

Co ciekawe, data ta nie została jednak wybrana przypadkowo. To właśnie 17 marca zmarł święty Patryk, patron Irlandii. Dlatego właśnie tego dnia co roku wspomina się jego życie i dokonania.

Przypomnijmy, że Święty Patryk, patron Irlandii, był irlandzkim biskupem, który urodził się pod koniec IV wieku (jak podają źródła około 385 roku) najprawdopodobniej na ziemiach dzisiejszej Walii. Pochodził z rodziny o tradycjach kapłańskich. Jako 16-latek został uprowadzony do Irlandii, gdzie sprzedano go jako niewolnika. Po kilku latach udało mu się uciec na kontynent. Wtedy też podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu. Jak głosi jedna z legend, Patryk usłyszał głos, który kazał mu powrót do Irlandii i szerzenie nauk Chrystusa. Udał się na ziemię środkowej, północnej i zachodniej części kraju, gdzie zakładał klasztory i kościoły. Choć nie jest znana dokładna data śmierci Patryka, historycy są zdania, że było to 17 marca 461 roku.

Święty Patryk - patron Irlandii: kim był i co warto wiedzieć o jego życiu? [CIEKAWOSTKI]

Dzień św. Patryka - symbole i ciekawostki 

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne, dlatego to właśnie tam najhuczniej się je świętuje. Symbolem związanym z Dniem św. Patryka jest noszenie w tym dniu ubrań w kolorze zielonym. Barwa ta jest narodowym kolorem Irlandii - nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizuje koniczynę przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. To właśnie trójlistna koniczyna (shamrock) jest jednym z najważniejszych symboli Dnia Świętego Patryka. Według legendy św. Patryk użył jej, by pokazać niewiernym, czym jest Trójca Święta.

Poza zielenią i koniczynką, jednym ze zwyczajów w Dniu św. Patryka, jest picie whiskey. Zgodnie z tradycją każdy Irlandczyk powinien skosztować szklaneczkę, określaną mianem "dzbana Patryka". Nie wszyscy jednak wiedzą, że wiąże się z tym legendą o karczmarce, która nie napełniała do pełna szklanic. Święty Patryk, widząc to, nastraszył ją, że jeśli nie będzie lała pełnej miarki trunku, to w jej karczmie pojawią się potwory.

Choć 17 marca to irlandzkie święto narodowe i religijne, to zyskało popularność na całym świecie - także w Polsce. Obchody Dnia Świętego Patryka w naszym kraju polegają przede wszystkim na spotkaniach i zabawach w pubach. Serwowane jest zielone piwo, w klubach odbywają się imprezy z irlandzką muzyką. Coraz więcej osób tego dnia zakłada zielony strój.

Zagłosuj

Będziesz obchodził Dzień Świętego Patryka?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/JW