Zamknij

Dzień Świstaka - co oznacza, co to za święto i kiedy wypada w 2020 roku? [DATA]

Jolanta Waligóra
16.01.2020 11:26
Dzień Świstaka - co oznacza, co to za święto i kiedy wypada w 2020 roku? [DATA]
fot. PIXABAY

Dzień Świstaka, inaczej nazywany Dniem Świszcza, to doroczne święto, które obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Z pewnością z nazwą tego dnia spotkało się także wielu mieszkańców Polski, jednak nie wszyscy zdają sobie do końca sprawę z tego, co to właściwie za dzień. Szczegółowe informacje na temat tego, co oznacza Dzień Świstaka 2020 i kiedy wypada, można znaleźć poniżej.

Dzień Świstaka 2020 - DATA: kiedy jest święto nazywane inaczej Dniem Świszcza? Co to za dzień? Co oznacza? Jak się je obchodzi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, co oznacza Dzień Świstaka i co to za święto.

Kiedy jest Dzień Świstaka 2020? [DATA]

Choć data Dnia Świstaka jest stała i zawsze święto to przypada w tym samym terminie, to co roku wiele osób poszukuje w sieci informacji na temat tego, kiedy jest Dzień Świstaka. W 2020 roku, jak było i w poprzednich latach, Dzień Świszcza (inna nazwa na Dnia Świstaka) przypada 2 lutego. Tym razem będzie to niedziela.

Święto to obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Dlatego w Polsce niewiele słyszy się o Dniu Świstaka.

Dzień Świstaka - co oznacza, co to za święto i jak się je obchodzi?

Dzień Świstaka to doroczne święto, które - jak już wspominaliśmy powyżej - obchodzone jest 2 lutego. Jego bohaterem, jak sama nazwa wskazuje, jest świstak amerykański, który nazywany jest również świszczem. Co roku w tym terminie wabi się świstaka z jego norki. Mówi się, że jeśli zwierzę zobaczy swój cień (tzn. jeśli poranek jest słoneczny) i wróci, to zima trwać będzie przez jeszcze 6 tygodni. Jeśli nie (tzn. jeśli jest pochmurno lub mgliście), to oznacza, że wiosna jest już blisko.

W miasteczku Punxsutawney świstak, który jest bohaterem święta, wabi się Phil. W 1993 roku powstał film "Dzień Świstaka", który związany jest z tym świętem oraz ze wspomnianym miasteczkiem.

Zagłosuj

Słyszałeś/aś wcześniej o Dniu Świstaka?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/JW