Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dzień Świstaka - kiedy wypada 2019, co to za święto i jak się obchodzi?

01.02.2019 10:48

Kiedy Dzień Świstaka 2019, co to za święto i jak się je obchodzi? Informacji na ten temat, co roku wraz z początkiem lutego, poszukuje wiele osób. Dzień Świstaka, inaczej nazywany Dniem Świszcza, to doroczne święto, które obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć poniżej.

Dzień Świstaka - kiedy wypada 2019, co to za święto i jak się obchodzi? fot. PIXABAY

Dzień Świstaka 2019 - kiedy wypada święto nazywane inaczej Dniem Świszcza? Co to za dzień? Co oznacza? Jak się je obchodzi w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie? Odpowiadamy na pytania i sprawdzamy najważniejsze informacje o Dniu Świstaka.

Kiedy jest Dzień Świstaka 2019?

Choć data Dnia Świstaka jest stała i zawsze święto to przypada w tym samym terminie, to co roku pojawia się wiele pytań dotyczących tego, kiedy Dzień Świstaka. W 2019 roku, jak było i w poprzednich latach, Dzień Świszcza (inna nazwa na Dnia Świstaka) przypadnie 2 lutego. Tym razem będzie to sobota. 

Święto to obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Dlatego w Polsce niewiele słyszy się o Dniu Świstaka.

Dzień Świstaka - co to za święto, jak się je obchodzi?

Dzień Świstaka to doroczne święto, które - jak już wspominaliśmy powyżej - obchodzone jest 2 lutego. Jego bohaterem, jak sama nazwa wskazuje, jest świstak amerykański, który nazywany jest również świszczem. Co roku w tym terminie wabi się świstaka z jego norki. Mówi się, że jeśli zwierzę zobaczy swój cień (tzn. jeśli poranek jest słoneczny) i wróci, to zima trwać będzie przez jeszcze 6 tygodni. Jeśli nie (tzn. jeśli jest pochmurno lub mgliście), to oznacza, że wiosna jest już blisko.

W miasteczku Punxsutawney świstak, który jest bohaterem święta, wabi się Phil. W 1993 roku powstał film "Dzień Świstaka", który związany jest z tym świętem oraz ze wspomnianym miasteczkiem.

RadioZET.pl/JW

Oceń