Zamknij

Dzień Ziemi 2018 - kiedy jest i na czym polega? [DATA, CIEKAWOSTKI]

Redakcja
11.04.2018 15:20
Dzień Ziemi 2018 - kiedy jest i na czym polega? [DATA, CIEKAWOSTKI]
fot. pixabay.com

Kiedy jest Dzień Ziemi 2018? Data święta naszej planety na początku została ustalona na 21 marca, czyli dzień równonocy wiosennej. W tej chwili obchody Dnia Ziemi odbywają się w kwietniu. Sprawdzamy dokładną datę oraz ciekawostki związane z tym związane.

Dzień Ziemi 2018 - kiedy jest i na czym polega? Nazywany inaczej także świętem naszej plany, Dzień Ziemi ma uświadamiać nam, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. Tego dnia organizowane są specjalne akcje, wykłady, zbiórki elektrośmieci i wiele innych. Sprawdzamy, na czym polega i kiedy jest Dzień Ziemi w 2018 roku oraz ciekawostki z nim związane.

Kiedy jest Dzień Ziemi 2018 w Polsce i na świecie?

Pierwszy, amerykański Dzień Ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Do Polski trafiła ona dopiero w 1990 roku.

Co ciekawe, obecnie Dzień Ziemi obchodzimy  22 kwietnia. Data ta została wybrana dla upamiętnienia manifestacji ekologicznej, która odbyła się 22 kwietnia 1970. Wzięło w niej udział około 20 milionów amerykanów.

>> Dzień Ziemi 2018: hasło tegorocznej edycji kampanii - jak brzmi?

Dzień Ziemi 2018 - ciekawostki

Obchody Dnia Ziemi organizowane są najczęściej w szkołach. Podczas specjalnie zorganizowanych zajęć najczęściej uczniowie wychodzą na zewnątrz i razem z opiekunami oczyszczają wybrany teren z odpadków i śmieci. Zazwyczaj są to lasy, łąki lub tereny zielone w miastach. W wielu miastach w Polsce z okazji Dnia Ziemi organizowane jest także wspólne sadzenie drzew.

Program i tematykę obchodów Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Co ciekawe, w 2020 roku już po raz 50. będziemy obchodzić Światowy Dzień Ziemi.

Według organizatorów Dnia Ziemi, planeta jest naszym wspólnym dobrem, dlatego musimy wszyscy troszczyć się o środowisko naturalne. W miastach często organizowane są dodatkowo zbiórki elektrośmieci. Za przyniesienie różnych rzeczy typu pralki, suszarki, lodówki i inne do przygotowanych miejsc zbiórki najczęściej można otrzymać w zamian sadzonki kwiatów lub drzew.

Co ciekawe, w 30. rocznicę pierwszych obchodów Dnia Ziemi ambasadorem akcji został Leonardo DiCaprio. Z okazji Dnia Ziemi co roku Google przygotowuje specjalne grafiki, tzw. "Google Doodle".

RadioZET.pl/KP