Zamknij

Dzień Ziemi 2019 - kiedy wypada i na czym polega? [DATA, HASŁO, CIEKAWOSTKI]

Jolanta Waligóra
28.03.2019 12:58
Dzień Ziemi 2019 - kiedy wypada i na czym polega? [DATA, HASŁO, CIEKAWOSTKI]
fot. PIXABAY

Kiedy jest Dzień Ziemi 2019 i na czym polega? Początkowo data Światowego Dnia Ziemi przypadała na 21 marca, czyli dzień równonocy wiosennej. Obecnie jednak obchody odbywają się w drugiej połowie kwietnia. Dzień ten ma przypominać, jak ważna jest troska o środowisko naturalne. Szczegółowe informacje o dacie Dnia Ziemi 2019, hasło i ciekawostki, można znaleźć poniżej.

Dzień Ziemi 2019 - kiedy wypada w Polsce i na świecie? Na czym polega? Jak się go obchodzi? Jakie jest hasło tegorocznej edycji wydarzenia? Odpowiadamy na zadawane pytania, przedstawiamy datę Światowego Dnia Ziemi 2019 i sprawdzamy, jakie ciekawostki wiążą się z tym dniem.

Kiedy jest Dzień Ziemi 2019 w Polsce i na świecie? [DATA]

Choć data Dnia Ziemi jest stała i co roku wypada w tym samym terminie, to zawsze wraz z początkiem kwietnia wiele osób szuka informacji na temat tego, kiedy Dzień Ziemi. W 2019 święto to tradycyjnie przypadnie 22 kwietnia. W tym roku będzie to poniedziałek. Tego dnia w Polsce obchodzone będzie także inne święto -  Lany Poniedziałek inaczej Śmigus Dyngus.

Pierwszy amerykański Dzień Ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Do Polski trafiła ona dopiero w 1990 roku. Obecnie jednak Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Data ta została wybrana dla upamiętnienia manifestacji ekologicznej, która odbyła się 22 kwietnia 1970. Wzięło w niej udział około 20 milionów amerykanów.

Dzień Ziemi 2019 - na czym polega i jak się obchodzi? [HASŁO, CIEKAWOSTKI]

Dzień Ziemi ma na celu przede wszystkim przypomnienie ludziom na całym świecie, jak ważna jest troska o środowisko naturalne. Dzień ten ma zmusić do refleksji nad losem naszej planty. Hasłem Dnia Ziemi 2019 jest ochrona gatunków zagrożonych.

Obchody Dnia Ziemi organizowane są najczęściej w szkołach. Podczas specjalnie zorganizowanych zajęć najczęściej uczniowie wychodzą na zewnątrz i razem z opiekunami oczyszczają wybrany teren z odpadków i śmieci. Zazwyczaj są to lasy, łąki lub tereny zielone w miastach. W wielu miastach w Polsce z okazji Dnia Ziemi organizowane jest także wspólne sadzenie drzew.

Rokrocznie 22 kwietnia w Dzień Ziemi wiele stowarzyszeń na całym świecie organizuje także różne manifestacje, konferencje czy pokazy. Program i tematykę obchodów Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Co ciekawe, w 2020 roku już po raz 50. będziemy obchodzić Światowy Dzień Ziemi.

Według organizatorów Dnia Ziemi, planeta jest naszym wspólnym dobrem, dlatego musimy wszyscy troszczyć się o środowisko naturalne. W miastach często organizowane są dodatkowo zbiórki elektrośmieci. Za przyniesienie różnych rzeczy typu pralki, suszarki, lodówki i inne do przygotowanych miejsc zbiórki najczęściej można otrzymać w zamian sadzonki kwiatów lub drzew.

Co ciekawe, w 30. rocznicę pierwszych obchodów Dnia Ziemi ambasadorem akcji został Leonardo DiCaprio, który znany jest z troski o środowisko. Z okazji Dnia Ziemi co roku Google przygotowuje specjalne grafiki, tzw. "Google Doodle". 

RadioZET.pl/KP/JW