Zamknij

Dzień Ziemi 2020 - kiedy jest i na czym polega? [DATA, CIEKAWOSTKI]

Karolina Piotrowska
21.04.2020 13:59
Dzień Ziemi 2020 - kiedy jest i na czym polega? [DATA, CIEKAWOSTKI]
fot. Pixabay

Kiedy jest Dzień Ziemi 2020? Data święta naszej planety na początku została ustalona na 21 marca, czyli dzień równonocy wiosennej. W tej chwili obchody Dnia Ziemi odbywają się w kwietniu. Sprawdzamy dokładną datę oraz innej ciekawostki związane z tym związane.

Dzień Ziemi 2020 - kiedy jest i na czym polega? Nazywany inaczej także świętem naszej plany, Dzień Ziemi ma uświadamiać nam, jak ważne jest troszczenie się o środowisko naturalne. Tego dnia organizowane są specjalne akcje, wykłady, zbiórki tak zwanych elektrośmieci i wiele innych. Sprawdzamy, na czym polega i kiedy jest Dzień Ziemi w 2020 roku oraz ciekawostki z nim związane.

Kiedy jest Dzień Ziemi 2020 w Polsce i na świecie? [DATA]

Pierwszy, amerykański Dzień Ziemi obchodzono 21 marca 1970 roku. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Do Polski trafiła ona dopiero w 1990 roku.

Co ciekawe, obecnie na całym świecie, również w Polsce Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Data ta została wybrana dla upamiętnienia manifestacji ekologicznej, która odbyła się 22 kwietnia 1970. Wzięło w niej udział około 20 milionów amerykanów.

Dzień Ziemi 2020 - HASŁO tegorocznej edycji kampanii: jak brzmi i do czego nawiązuje?

Dzień Ziemi 2020 - ciekawostki i informacje na temat święta

Obchody Dnia Ziemi organizowane są najczęściej w szkołach. Podczas specjalnie zorganizowanych zajęć najczęściej uczniowie wychodzą na zewnątrz i razem z opiekunami oczyszczają wybrany teren z odpadków i śmieci. Zazwyczaj są to lasy, łąki lub tereny zielone w miastach. W wielu miastach w Polsce z okazji Dnia Ziemi organizowane jest także wspólne sadzenie drzew. W tym roku obchody święta mogą być utrudnione z powodu licznych obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Koronawirus: NOWE OBOSTRZENIA. Co wolno, a co jest zabronione? [ZAOSTRZENIA, RESTRYKCJE, 16.04]

Program i tematykę obchodów Dnia Ziemi kształtują ważne i bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Co ciekawe, w 2020 roku już po raz 50. będziemy obchodzić Światowy Dzień Ziemi.

Według organizatorów Dnia Ziemi, planeta jest naszym wspólnym dobrem, dlatego musimy wszyscy troszczyć się o środowisko naturalne. W miastach często organizowane są dodatkowo zbiórki elektrośmieci. Za przyniesienie różnych rzeczy typu pralki, suszarki, lodówki i inne do przygotowanych miejsc zbiórki najczęściej można otrzymać w zamian sadzonki kwiatów lub drzew.

W 30. rocznicę pierwszych obchodów Dnia Ziemi ambasadorem akcji został Leonardo DiCaprio. Z okazji Dnia Ziemi co roku Google przygotowuje specjalne grafiki, tzw. "Google Doodle".

RadioZET.pl/KP