Zamknij

Dzień bez Samochodu 2018 - kiedy jest i na czym polega to święto?

Redakcja
21.09.2018 14:33
Dzień bez Samochodu 2018 - kiedy jest i na czym polega to święto?
fot. Shutterstock

Kiedy jest Dzień bez Samochodu 2018? W Polsce i na świecie święto obchodzone jest zawsze tego samego dnia i ma promować korzystanie z innych środków transportu, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Sprawdzamy, kiedy dokładnie wypada to święto i z czym się wiąże.

Dzień bez Samochodu 2018 - kiedy jest? Gdzie i kiedy będzie można za darmo jeździć autobusami i tramwajami i na czym polega Dzień bez Samochodu? Sprawdzamy datę święta, podczas którego większość dużych miast oferuje mieszkańcom darmowe przejazdy komunikacją miejską oraz jego znaczenie.

» Dzień bez Samochodu 2018: Warszawa - komunikacja miejska, parkingi «

Kiedy jest Dzień bez Samochodu 2018?

Dzień bez Samochodu 2018 wypada dokładnie 22 września, a w tym roku będzie to sobota. Początkowo projekty na temat organizowania Dni bez Samochodu miały miejsce w 1973 roku, kiedy nastąpił kryzys naftowy. Jednak dopiero w październiku w 1994 roku inicjatywy te zostały wcielone w życie. W 2000 roku Dzień bez Samochodu zyskał status globalnego wraz z programem Światowego Dnia bez Samochodu. Uzgodniono, że od 2000 roku Dzień bez Samochodu przypadać ma na 22 września.

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2004 roku, pod patronatem Ministerstwa Środowiska.

Dzień bez Samochodu 2018 w Polsce - kiedy jest i na czym polega?

W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest głównie przez duże miasta, jak np. Warszawa, Kraków, Białystok, gdzie przez cały dzień można za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. W ten sposób również inne miasta zachęcają do korzystania z alternatywnych środków transportu, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Kiedy wypada Dzień bez Samochodu, dodatkowo wiele miast zamyka swoje centralne ulice dla ruchu samochodów. 

Zagłosuj

Czy będziesz korzystał z darmowej komunikacji miejskiej 22 września?

Liczba głosów:

Dzień bez Samochodu 2018 wieńczy obchodzony od 16 września Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności). 

» Masa Krytyczna w Warszawie - wrzesień 2018: kiedy kolejne wydarzenie?

RadioZET.pl/KP