Zamknij

Dzień bez Samochodu 2019: Warszawa - komunikacja miejska, parkingi i przejazdy za darmo

Karolina Piotrowska
20.09.2019 12:51
Dzień bez Samochodu 2019: Warszawa - komunikacja miejska, parkingi i przejazdy za darmo
fot. Shutterstock

Dzień bez Samochodu 2019 w Warszawie oraz w innych miastach w Polsce tradycyjnie obchodzony jest 22 września. Tego dnia wiele osób decyduje się zostawić samochód w domu lub na parkingu i poruszać się po mieście komunikacją miejską. Sprawdzamy wszystkie informacje na temat Europejskiego Dnia bez Samochodu 2019: Warszawa - komunikacja miejska, parkingi i warunki przejazdów za darmo.

Dzień bez Samochodu 2019: Warszawa - komunikacja miejska, parkingi i przejazdy za darmo. Czy komunikacja miejska w ten dzień jest darmowa? Czy 22 września przejazdy pociągami, autobusami czy tramwajami są bezpłatne? Gdzie znaleźć darmowe/bezpłatne parkingi w Warszawie i zaparkować samochód za darmo? Odpowiadamy na często pojawiające się pytania i przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje.

22 września 2019 - niedziela handlowa czy nie? [SKLEPY OTWARTE 22.09]

Dzień bez Samochodu 2019: Warszawa - komunikacja miejska, koleje mazowieckie

Dzień bez Samochodu 2019 w Warszawie i w innych większych miastach w Polsce, m.in. w Krakowie czy Białymstoku obchodzony jest co roku 22 września. Najczęściej to "święto" polega na tym, że przez cały dzień można za darmo korzystać z komunikacji miejskiej. W ten sposób również inne miasta zachęcają do korzystania z alternatywnych środków transportu, które są bardziej przyjazne dla środowiska.

Kiedy wypada Dzień bez Samochodu, dodatkowo wiele miast zamyka swoje centralne ulice dla ruchu samochodów oraz udostępnia darmowe przejazdy komunikacją miejską. W Dzień bez Samochodu 2019 w Warszawie nie trzeba zatem martwić się biletem. W ten dzień w stolicy kasowniki w autobusach, tramwajach i pociągach SKM będą wyłączone, a bramki metra zostaną otwarte. Komunikacja będzie bezpłatna w pierwszej jak i drugiej strefie biletowej. 

Jak czytamy w komunikacie na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie:

W dniu 22.09.2019 r. od godz. 00:00 do godz. 23:59 w związku z przypadającym „Europejskim Dniem Bez Samochodu” na podstawie Uchwały Rady Miasta st. Warszawy nr XXXIII/828/2016 z dnia 25 sierpnia 2016 r. (ze zmianami) korzystanie ze wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej wykonujących przewozy w ramach Warszawskiego Transportu Publicznego jest bezpłatne.

Dodatkowo:

  • Informuje się, że spółka Warszawska Kolej Dojazdowa wprowadziła obowiązującą w dniu 22.09 specjalną ofertę w ramach której przejazdy wszystkimi pociągami uruchamianymi na linii WKD są bezpłatne.
  • Ponadto informuje się, że zgodnie z uchwałą Zarządu Spółki Koleje Mazowieckie podróżni uprawnieni są do bezpłatnych przejazdów wszystkimi pociągami Kolei Mazowieckich na obszarze ograniczonym stacjami: Skierniewice, Kutno, Sierpc, Działdowo, Ostrołęka, Małkinia, Czeremcha, Łuków, Dęblin, Skarżysko Kam., Drzewica.

Więcej informacji na temat obchodów Dnia bez Samochodu 2019 można znaleźć w linku poniżej.

Dzień bez Samochodu 2019 - kiedy wypada w Polsce i jaka jest historia święta?

Dzień bez Samochodu 2019 w Warszawie - parkingi. Gdzie bezpłatnie zostawimy samochód?

Jak co roku w Dzień bez Samochodu 2019 w Warszawie parkingi P+R i korzystanie z nich będą całkowicie bezpłatne i nie będzie wymagane posiadanie ważnego biletu ZTM. 

Parkingi "Parkuj i Jedź" (Park & Ride) zlokalizowane są w kilku miejscach w stolicy. Samochód będzie można zostawić m.in. na Połczyńskiej, przy metrze Imielin, Stokłosy, Wilanowska, Ursynów czy Marymont. Mapę wszystkich parkingów zamieszczamy poniżej. Można ją także znaleźć na stronie ztm.waw.pl.

mapa_nowa_542
fot.
Zagłosuj

Czy będziesz korzystał z darmowej komunikacji miejskiej 22 września?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/ztm.waw.pl/KP