Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dzień bez Samochodu 2019 - kiedy wypada w Polsce i jaka jest historia święta?

02.09.2019 11:42

Kiedy jest Dzień bez Samochodu w 2019 roku? Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach na świecie święto to obchodzone jest rokrocznie tego samego dnia i ma promować korzystanie ze środków transportu, które są bardziej przyjazne dla środowiska niż samochody. Sprawdzamy, kiedy dokładnie wypada to święto i jaka jest jego historia.

Dzień bez Samochodu 2019 - kiedy wypada w Polsce i jaka jest historia święta? fot. PIXABAY

Dzień bez Samochodu 2019 - DATA: kiedy święto przypada w Polsce, a kiedy za granicą? Jaka jest jego historia? Jak się je obchodzi? Przedstawiamy szczegóły i sprawdzamy najważniejsze informacje o Dniu bez Samochodu.

Kiedy Dzień bez Samochodu 2019? [DATA]

Informacji na temat tego, kiedy Dzień bez Samochodu w 2019 roku, tradycyjnie na przełomie sierpnia i września poszukuje wiele osób. Data tego święta jest stała i zarówno w Polsce, jak i za granicą rokrocznie dzień ten obchodzony jest tego samego dnia - 22 września. W 2019 roku będzie to niedziela.

Dzień bez Samochodu w Polsce obchodzony jest od 2004 roku pod patronatem Ministerstwa Środowiska. 

Dzień bez Samochodu - jaka jest historia i na czym polega święto?

Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania proekologiczna, która wieńczy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu obchodzony od 16 września. Święto to ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach.

W Dzień bez Samochodu zachęca się, by kierowcy zrezygnowali z użytkowania aut, a zamiast tego wybrali przejazd komunikacją miejską czy miejskimi rowerami. Co więcej, w tym dniu w wielu miastach, które przyłączają się do kampanii, przewidziana jest bezpłatna komunikacja dla kierowców, którzy posiadają przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu. Dodatkowo 22 września w wybranych miastach zamykane są centralne ulice dla samochodów.

Zagłosuj

Czy uważasz, że Dzień bez Samochodu to dobry pomysł?

Historia Dnia bez Samochodu sięga 1973 roku, kiedy to nastąpił kryzys naftowy. Wtedy też odbyły się pierwsze prace nad projektem zorganizowania Dnia bez Samochodu. Dopiero jednak w 1994 inicjatywy te zostały wcielone w życie. W 2000 roku uzgodniono, że kampania na całym świecie obchodzona będzie 22 września. Obecnie największe na świecie wydarzenie Dnia bez Samochodu organizowane jest w Bogocie.

RadioZET.pl/JW

Oceń