Zamknij

Dzień bez Samochodu 2021 - kiedy wypada w Polsce i jaka jest historia święta? [DATA]

14.09.2021 14:57
Dzień bez Samochodu 2021 - kiedy wypada w Polsce i jaka jest historia święta? [DATA]
fot. SHUTTERSTOCK

Kiedy jest Dzień bez Samochodu 2021? Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach na świecie święto to obchodzone jest rokrocznie tego samego dnia i ma promować korzystanie ze środków transportu, które są bardziej przyjazne dla środowiska niż samochody. Sprawdzamy, kiedy dokładnie wypada to święto i jaka jest jego historia.

Dzień bez Samochodu 2021 - DATA: kiedy święto przypada w Polsce, a kiedy za granicą? Jaka jest jego historia? Jak się je obchodzi? Przedstawiamy szczegóły i sprawdzamy najważniejsze informacje o Dniu bez Samochodu.

Kiedy Dzień bez Samochodu 2021? [DATA]

Informacji na temat tego, kiedy Dzień bez Samochodu w 2021 roku, tradycyjnie na przełomie sierpnia i września poszukuje wiele osób. Data tego święta jest stała i zarówno w Polsce, jak i za granicą rokrocznie dzień ten obchodzony jest tego samego dnia - 22 września. Tym razem będzie to środa.

Dzień bez Samochodu w Polsce obchodzony jest od 2004 roku pod patronatem Ministerstwa Środowiska. 

Dzień bez Samochodu - jaka jest historia i na czym polega święto?

Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania proekologiczna, która wieńczy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu obchodzony od 16 września. Święto to ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach.

W Dzień bez Samochodu zachęca się, by kierowcy zrezygnowali z użytkowania aut, a zamiast tego wybrali przejazd komunikacją miejską czy miejskimi rowerami. Co więcej, w tym dniu w wielu miastach, które przyłączają się do kampanii, przewidziana jest bezpłatna komunikacja dla kierowców, którzy posiadają przy sobie dowód rejestracyjny pojazdu. Dodatkowo 22 września w wybranych miastach zamykane są centralne ulice dla samochodów.

Zagłosuj

Czy uważasz, że Dzień bez Samochodu to dobry pomysł?

Liczba głosów:

Historia Dnia bez Samochodu sięga 1973 roku, kiedy to nastąpił kryzys naftowy. Wtedy też odbyły się pierwsze prace nad projektem zorganizowania Dnia bez Samochodu. Dopiero jednak w 1994 inicjatywy te zostały wcielone w życie. W 2000 roku uzgodniono, że kampania na całym świecie obchodzona będzie 22 września. Obecnie największe na świecie wydarzenie Dnia bez Samochodu organizowane jest w Bogocie.

RadioZET.pl