Zamknij

Dzień wolny za 1 listopada 2020 - czy przysługuje dodatkowy dzień wolny za Wszystkich Świętych?

02.11.2020 09:20
Dzień wolny za 1 listopada 2020 - czy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy?
fot. SHUTTERSTOCK

Czy za 1 listopada 2020 należy się dzień wolny? W tym roku Uroczystość Wszystkich Świętych, która jest ustawowo wolna, przypada w niedzielę. Nie wszyscy jednak wiedzą, czy w takiej sytuacji przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy, który można odebrać w innym terminie. Szczegóły na ten temat zamieszczamy poniżej.

Dzień wolny za 1 listopada 2020 - czy należy nam się dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w niedzielę? Kiedy można go odebrać? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, czy przysługuje nam dzień wolny za 1 listopada 2020.

Dzień wolny za 1 listopada 2020 - czy należy nam się dodatkowy dzień wolny?

Informacje na temat tego, czy za 1 listopada 2020 przysługuje dzień wolny, szczególnie interesują wiele osób. Temat ten poruszany jest przede wszystkim przez osoby pracujące. Nic dziwnego, w końcu w tym roku Uroczystość Wszystkich Świętych, która jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wypada w niedzielę. Co więc, według przepisów prawa, dzieje się w takiej sytuacji?

Wszystkich Świętych 2020 - kiedy obchodzimy w Polsce i jaka jest historia święta? [DATA]

Dla wszystkich, którzy liczyli na dodatkowy dzień wolny za 1 listopada 2020, nie mamy dobrych wiadomości - za święto przypadające w niedzielę nie należy się dzień wolny. Oznacza to, że za 1 listopada 2020 nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy.

Przypomnijmy, że we Wszystkich Świętych, jak i kolejnego dnia w Dzień Zaduszny, inaczej Święto Zmarłych (2 listopada), odwiedza się cmentarze, ozdabia groby bliskich wiązankami, zapale znicze i modli się za zmarłych. Z okazji tych świąt odprawiana jest także uroczysta msza święta.

Czy można odebrać dzień wolny za święto przypadające w niedzielę 2020?

Czy za 1 listopada 2020 przysługuje dzień wolny od pracy?

Jak już wspominaliśmy powyżej, nie przysługuje nam dzień wolny za 1 listopada 2020 oraz za inne święta, które przypadają w niedzielę, a które są ustawowo wolne od pracy. Polskie prawo pozwala na odbieranie dnia wolnego tylko wtedy, jeśli święto wypada w sobotę, ponieważ w wielu miejscach pracy jest to normalny dzień pracujący. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, kiedy święto wypada w niedzielę. 

Jak brzmi Artykuł 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Dzień wolny za święto w sobotę - czy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy 2020? 

RadioZET.pl