Zamknij

Dzień wolny za 1 maja 2021 - czy za Święto Pracy można odebrać dodatkowy dzień wolny w pracy?

30.04.2021 14:52
Dzień wolny za 1 maja 2021 - czy za Święto Pracy przypadające w sobotę jest wolne?
fot. SHUTTERSTOCK

Czy za 1 maja 2021 należy się dzień wolny? Temat ten podejmowany jest przez coraz więcej osób, a przede wszystkim przez osoby pracujące, które już teraz zastanawiają się, czy za święto przypadające w sobotę należy się dodatkowy dzień wolny do odebrania w innym terminie. Sprawdzamy wszystko o wolnym za 1 maja 2021.

Czy za 1 maja 2021 przysługuje dzień wolny? Czy za święto przypadające w sobotę należy się dodatkowy dzień wolny od pracy do odebrania w innym terminie? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy wszystko o wolnym za Święto Pracy 1 maja 2021.

Dzień wolny za 1 maja 2021 - czy przysługuje dodatkowe wolne od pracy?

Wiele osób szuka w sieci informacji na temat tego, czy za 1 maja 2021 należy się dzień wolny. Temat ten poruszany jest przede wszystkim przez osoby pracujące, które już teraz zastanawiają się, czy za święto przypadające w sobotę należy się dodatkowy dzień wolny do odebrania w innym terminie. Dla wszystkich mamy bardzo dobre wiadomości - za 1 maja 2021 przysługuje dodatkowy dzień wolny.

Przypomnijmy, że sobotę 1 maja przypada Święto Pracy, inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, który jest dniem ustawowo wolnym. 

Majówka 2021 - kiedy wypada wolne w długi weekend majowy i kiedy wziąć urlop? [DATA, DNI WOLNE]

Czy za 1 maja 2021 należy się dzień wolny? [ŚWIĘTO PRACY]

Jak już wspominaliśmy powyżej, przysługuje nam dzień wolny za 1 maja 2021 oraz za inne święta, które przypadają w sobotę, a które są ustawowo wolne od pracy. Polskie prawo w takiej sytuacji pozwala na odbieranie dnia wolnego, ponieważ w wielu miejscach pracy sobota jest normalnym dniem pracującym.

Jak brzmi Artykuł 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Oznacza to, że pracodawca - za święto przypadające w sobotę - ma obowiązek oddać pracownikowi jeden inny dzień wolny. Najczęściej pracodawca odgórnie ustala termin dodatkowego dnia wolnego dla wszystkich pracowników w firmie.

RadioZET.pl