Zamknij

Dzień wolny za 15 sierpnia 2020 - czy należy się dodatkowy dzień wolny od pracy?

14.08.2020 15:01
Dzień wolny za 15 sierpnia 2020 - czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny?
fot. PIXABAY

Czy za 15 sierpnia 2020 należy się dzień wolny? W tym roku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które jest ustawowo wolne od pracy, przypada w sobotę. Nie wszyscy jednak wiedzą, czy w takiej sytuacji przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy, który można odebrać w innym terminie. Szczegóły na ten temat zamieszczamy poniżej.

Dzień wolny za 15 sierpnia 2020 - czy należy nam się dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę? Kiedy można go odebrać? Co warto wiedzieć na ten temat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje oraz sprawdzamy, czy przysługuje nam dzień wolny za 15 sierpnia 2020.

Dzień wolny za 15 sierpnia 2020 - czy należy nam się dodatkowy dzień wolny?

Informacje na temat tego, czy za 15 sierpnia 2020 przysługuje dzień wolny, szczególnie interesują wiele osób. Temat ten poruszany jest przede wszystkim przez osoby pracujące. Nic dziwnego, w końcu w tym roku święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wypada w sobotę. Co więc, według przepisów prawa, dzieje się w takiej sytuacji?

Dni wolne od pracy 2020 - KALENDARZ dni wolnych, świąt i długich weekendów w 2020 roku

Dla wszystkich, którzy liczyli na dodatkowy dzień wolny za 15 sierpnia 2020, mamy bardzo dobre wiadomości - za święto przypadające w sobotę należy się dzień wolny. Oznacza to, że za 15 sierpnia 2020 przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy.

Przypomnijmy, że 15 sierpnia przypadają dwa święta - jedno kościelne, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które jest ustawowo wolne od pracy, a drugie państwowe - Święto Wojska Polskiego. 

14 sierpnia 2020 - dzień wolny od pracy w piątek czy też nie?

Czy za 15 sierpnia 2020 przysługuje dzień wolny od pracy?

Jak już wspominaliśmy powyżej, przysługuje nam dzień wolny za 15 sierpnia 2020 oraz za inne święta, które przypadają w sobotę, a które są ustawowo wolne od pracy. Polskie prawo w takiej sytuacji pozwala na odbieranie dnia wolnego, ponieważ w wielu miejscach pracy sobota jest normalnym dniem pracującym.

Jak brzmi Artykuł 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Długie weekendy 2020 - kiedy jest wolne i jak zaplanować urlop? [KALENDARZ] 

Oznacza to, że pracodawca - za święto przypadające w sobotę - ma obowiązek oddać pracownikowi jeden inny dzień wolny. Najczęściej pracodawca odgórnie ustala termin dodatkowego dnia wolnego dla wszystkich pracowników w firmie.

Czy można odebrać dzień wolny za święto przypadające w niedzielę 2020?

RadioZET.pl