Zamknij

Dzień wolny za święto w sobotę 2017 - czy można odebrać?

Redakcja
02.11.2017 13:28
jak odebrać dzień wolny za święto

Czy za święto przypadające w sobotę odbieramy dzień wolny? Sprawdzamy obowiązujące przepisy

W tym roku 11 listopada wypada w sobotę. Sprawdzamy, czy i kiedy jest możliwość, by odebrać ten dzień. Dowiedz się, jak możesz zyskać dodatkowy dzień wolny!

Święto w sobotę - jak odebrać dzień wolny?

Jeśli zastanawiasz się, czy pracodawca ma obowiązek zwrócić ci dzień wolny za święto przypadające w sobotę - mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Święto Niepodległości wypada w tym roku w dzień wolny od pracy, dlatego pracodawca powinien zwrócić swoim pracownikom zaległy dzień wolny. Jak odebrać dzień wolny? Termin dodatkowego dnia wolnego ustalany jest zazwyczaj przez pracodawcę, ale jednocześnie nie musi zostać przydzielony tylko jeden dzień dla wszystkich pracowników. Jak najbardziej możliwe jest indywidualne dobranie zaległego dnia wolnego, pasujące do preferencji pracownika.

Dzień wolny za sobotę - tym pracownikom on nie przysługuje

Możliwość odebrania dnia wolnego niestety nie przysługuje osobom, które w tym czasie przebywają na urlopie macierzyńskim lub na zwolnieniu lekarskim. Nie mogą z niego skorzystać także osoby, których czas pracy nie jest uregulowany 5 dniowym tygodniem pracy. Dodatkowo w sytuacji, w której dla pracownika sobota jest normalnym dniem pracy, nie przysługuje mu z tego tytułu dodatkowy dzień wolny od pracy - korzysta jedynie z tego konkretnego święta.

Podobnie jest w przypadku pracowników oświaty - oni także nie skorzystają z obniżenia tygodniowego wymiaru godzin. Sobota nie jest ich dniem pracującym, ale według Karty Nauczyciela, może on otrzymać dzień wolny lub wynagrodzenie za nie, jeśli pracował w tym dniu.

Warto jednak mieć na uwadze wszelkie dodatkowe okoliczności, które mogą wpłynąć na ogólne postanowienia i interpretację przepisów.

RadioZET.pl/poradnikprzedsiebiorcy.pl/JH