Zamknij

Dzień wolny za święto w sobotę - czy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy 2020?

Jolanta Waligóra
21.07.2020 14:14
Dzień wolny za święto w sobotę - czy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy 2020?
fot. PIXABAY

Czy można odebrać dzień wolny za święto przypadające w sobotę? Informacji na ten temat szuka wiele osób pracujących, którzy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, czy przysługuje dodatkowe wolne za święto, które wypada w sobotę w 2020 roku. Szczegóły na ten temat można znaleźć poniżej. 

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę 2020 - czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy? Czy można odebrać dzień wolny za święto w sobotę? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o dniu wolnym za święto w sobotę w 2020 roku.

Dzień wolny za święto w sobotę - czy przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy 2020?

Święto, które jest dniem ustawowo wolnym, tradycyjnie obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Wątpliwości jednak w tej kwestii pojawiają się w sytuacji, gdy święto nie wypadnie w ciągu pięciodniowego tygodnia roboczego, a w weekend, na przykład w sobotę. W związku z tym wiele osób, które nie są zaznajomione z polskimi przepisami w tej sprawie, szuka w sieci informacji na temat tego, czy należy się dzień wolny za święto przypadające w sobotę.

Dzień wolny za 15 sierpnia 2020 - czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny?

Dla wszystkich mamy bardzo dobre wiadomości - przysługuje dzień wolny za święto w sobotę.

Przypomnijmy, że w 2020 roku w sobotę wypadają dwa święta, które są ustawowo wolne od pracy. Mowa tu o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz drugim dniu Bożego Narodzenia (26 grudnia).

Dni wolne od pracy 2020 - KALENDARZ dni wolnych, świąt i długich weekendów w 2020 roku

Czy można odebrać dzień wolny za święto przypadające w sobotę?

Polskie prawo pozwala na odbieranie dnia wolnego wtedy, jeśli święto wypada w sobotę, ponieważ w wielu miejscach pracy jest to normalny dzień pracujący.

Czy można odebrać dzień wolny za święto przypadające w niedzielę 2020?

Jak brzmi Artykuł 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Oznacza to, że pracodawca - za święto przypadające w sobotę - ma obowiązek oddać pracownikowi jeden inny dzień wolny. Najczęściej pracodawca odgórnie ustala termin dodatkowego dnia wolnego dla wszystkich pracowników w firmie.

Długie weekendy 2020 - kiedy jest wolne i jak zaplanować urlop? [KALENDARZ]

RadioZET.pl/JW