Zamknij

Dziki: PETYCJA - gdzie ją znaleźć i jak podpisać petycję w obronie dzików?

Redakcja
11.01.2019 15:30
Dziki: PETYCJA - gdzie ją znaleźć i jak podpisać petycję w obronie dzików?
fot. Rafal JABLONSKI/East News

Petycja przeciwko odstrzałowi dzików to jedna z możliwości obrony tych zwierząt przed masowymi polowaniami, które mają rozpocząć się już 12 stycznia 2019. Obecnie w sieci krążą dwie petycje w obronie dzików. Gdzie je znaleźć i jak podpisać? Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć poniżej.

Petycja przeciwko odstrzałowi dzików 2019 - gdzie znaleźć petycję? Jak ją podpisać? O co chodzi w sprawie? Sprawdzamy szczegółowe informacje na temat zapowiedzianego polowania na dziki oraz przedstawiamy link do petycji w obronie tych zwierząt.

Odstrzał dzików - dlaczego i o co chodzi?

Wiele osób w ostatnim czasie słyszało o odstrzale dzików ASF. To obecnie jedna z głośniejszych spraw, która niejednemu zabiera sen z powiek. Choć temat ten jest na tapecie już od jakiegoś czasu, to nie wszyscy wiedzą, o co chodzi z odstrzałem dzikówMasowe polowania na te zwierzęta mają odbyć się w związku z obawami przed rozprzestrzenieniem się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Myśliwi będą mogli strzelać również do ciężarnych loch. Polowania planowane są na weekendy, poczynając od soboty 12 stycznia. 

» Afrykański pomór świń - co to jest, co oznacza ASF, jakie objawy? «

Zdaniem ekologów taka metoda walki z ASF jest nieskuteczna. Eksperci obawiają się, że może ona doprowadzić do eksterminacji dzików. Z kolei myśliwi uspokajają, że populację można szybko odbudować. Według danych oko.press od kwietnia do listopada zeszłego roku odstrzelono 168 tys. dzików. Styczniowa inwentaryzacja oszacowała ich populację w Polsce na około 229 tys. osobników. 

Petycja w obronie dzików - gdzie znaleźć i jak podpisać?

Z uwagi na zapowiedziane masowe polowania, w sieci obecnie krążą dwie petycje przeciwko odstrzałowi dzików. Jest to jedna z możliwości obrony tych zwierząt. Pierwsza z nich skierowana jest do Ministra Środowiska i można ją znaleźć na stronie: secure.avaaz.org. Na dzień 9 stycznia podpisało ją ponad 230 000 osób.

"Myśliwi otrzymają ekwiwalent finansowy w wysokości kilkuset złotych za zwierzę. Wobec krytyki ze strony naukowców i braku jakichkolwiek dowodów potwierdzających, że masowe wybijanie tych zwierząt zredukuje w znaczący sposób ASF, żądamy natychmiastowej zmiany decyzji w tej sprawie. Konsekwencją tej skandalicznej akcji będą nieodwracalne skutki nie tylko dla tego gatunku w naszym regionie, ale i dla środowiska naturalnego na tym obszarze. Niech zwycięży rozsądek i nauka, a nie polityka i lobby myśliwskie!" - apelują inicjatorzy do Ministra Środowiska.

Z kolei druga petycja w obronie dzików skierowana jest do premiera. Petycję można podpisać za pośrednictwem strony internetowej: petycja.pracownia.org.pl.

Oprócz petycji przeciwko odstrzałowi dzików 2019 organizowane są inne działania w obronie zwierząt, m.in. liczne protesty czy otwarte listy środowiska naukowego w sprawie redukcji populacji dzików.

RadioZET.pl/JW