Zamknij

Dziś Światowy Dzień Zwierząt! 5 ciekawostek o zwierzakach, o których nie mieliście pojęcia

Redakcja
04.10.2018 16:18
Dziś Światowy Dzień Zwierząt! 5 ciekawostek o zwierzakach, o których nie mieliście pojęcia
fot. Pixabay

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt mamy dla was coś specjalnego - 5 ciekawostek o świecie zwierząt, których jeszcze nie znacie!

Światowy Dzień Zwierząt 2018

Jak co roku, 4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. To idealny moment, aby poświęcić nieco więcej uwagi domowym pupilom, ale też dowiedzieć się czegoś nowego o kolorowym, różnorodnym świecie zwierzaków. Z tej okazji specjalnie dla was przygotowaliśmy 5 mało znanych faktów o naszych przyjaciołach!

1. Koty udomowiono 9 tys. lat temu

Na to wskazują wyniki francuskich badań, podczas których przeanalizowano próbki mitochondrialnego (dziedziczonego po matce) DNA ze szczątków ponad 200 kotów. Znaleziono je m.in. w grobowcach Wikingów, na terenach wykopalisk z epoki kamienia oraz w formie kocich mumii, ukrytych w egipskich piramidach. Jak twierdzą naukowcy z Instytutu Jacquesa Monoda w Paryżu, dzikie koty udomowiono po raz pierwszy około 9 tys. lat temu na Bliskim Wschodzie. Stamtąd 6 tys. lat temu dotarły do Egiptu dzięki handlowi morskiemu. Po Europie rozprzestrzeniły się w czasach rzymskich. Obecnie zamieszkują wszystkie kontynenty poza Antarktydą - wasze koty to nieźli podróżnicy!

Zobacz także

2. Ośmiornicę można nauczyć robić zdjęcia

O tym, że ośmiornice doskonale radzą sobie z otwieraniem słoików, pewnie już wiecie. Ale czy wiecie, że rekordzistką w tej materii jest ośmiornica Ozzy, której dobranie się do słoja pełnego smakołyków zajmuje tylko 50 sekund? 

Okazuje się, że inteligencja tych głowonogów sięga nawet dalej! W Nowej Zelandii mieszka Rambo, ośmiornica, którą jej właścicielka...nauczyła robić zdjęcia. Podobno wychodzą niezłe, co jest też zasługą specjalnie skonstruowanego pojemnika na aparat cyfrowy, umieszczonego w akwarium. Trenerzy dodają, że zwierze okazało się bardzo pojętne i już po kilku próbach zrozumiało, o co chodzi. Teraz ośmiornica sama podpływa na widok pozujących i naciska spust migawki. Turyści są zachwyceni!

Zobacz także

3. Około 90% żyjących na Madagaskarze zwierząt to gatunki endemiczne

Czyli takie, które występują tylko w danym regionie. Około 90% gatunków ssaków, gadów i płazów, jakie można spotkać na niezwykłej wyspie, nie żyje nigdzie indziej na świecie. Pamiętacie film "Madagaskar"? Jedną z popularniejszych postaci był sympatyczny lemur. To rzeczywiście jeden z częściej spotykanych tu gatunków, liczący sobie aż 99 odmian i podgatunków. W ciągu ostatnich lat na Madagaskarze odkryto zresztą 700 nowych gatunków, badacze podejrzewają więc, że na wyspie wciąż powstają kolejne. 

 

4. Owce potrafią leczyć się same

Oczywiście o ile dolegliwości nie są bardzo poważne, to przy mniejszych owce znakomicie radzą sobie same. Jak nikt potrafią wyszukiwać wśród traw lecznicze zioła i potrafią wyczuć, które mogą im pomóc w danej chwili. To się nazywa dobra intuicja! 

owce
fot. Pixabay

Zobacz także

5. Krowy mają najlepszych przyjaciół

Badaczom z University of Bristol udało się ustalić, że krowy podobnie do nas mają swoje preferencje co do towarzyszy w stadzie. Nie tylko mogą mieć najlepszych przyjaciół, ale też wyraźnie odczuwają smutek, jeśli zostaną od nich odseparowane. Okazało się, że zwierzę jest w stanie odróżnić przeciętnie około 100 członków swojego stada. Społeczna interakcja jest istotnym elementem życia krów, nawet do tego stopnia, że ich brak może wpływać na jakość wytwarzanego przez nie mleka. Co więcej, krowy potrafią przyjaźnić się nie tylko z przedstawicielami swojego gatunku. Równie często na swoich znajomych wybierają psy i ludzi!

Zobacz także

A jeśli uważacie, że znacie wiele ciekawostek o zwierzętach takich jak te, sprawdźcie swoją wiedzę i rozwiążcie nasz quiz!

Rozwiąż quiz

Świat zwierząt. Jak dobrze go znasz?

Prawda czy fałsz?
fot. Pixabay

Koty dobrze widzą nawet w ciemnościach.

Prawda czy fałsz?

RadioZET.pl/AG