Zamknij

E-dowód 2019 - kiedy, gdzie, jak wyrobić i do czego służy cyfrowy dowód? [CENA]

Redakcja
05.03.2019 15:22
E-dowód 2019 - kiedy, gdzie, jak wyrobić i do czego służy cyfrowy dowód? [CENA]
fot. PIXABAY

Kiedy e-dowód, gdzie i jak wyrobić cyfrowy dowód osobisty to informacje, których wraz z początkiem 2019 roku poszukuje wiele osób. Elektroniczne dowody osobiste to wspólny projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji, współfinansowany przez Unię Europejską. Przedstawiamy datę wydawania e-dowodów i sprawdzamy, w jaki sposób będziemy z nich korzystać. 

E-dowód 2019 - kiedy będą wydawane elektroniczne dowody osobiste? Gdzie i jak będzie można je wyrobić? Do czego służą i jak z nich korzystać? Wyjaśniamy i przedstawiamy najważniejsze informacje na temat elektronicznego dowodu osobistego.

E-dowód 2019 - kiedy, gdzie i jak wyrobić cyfrowy dowód osobisty? [CENA]

Elektroniczne dowody osobiste 2019 będą wydawane od 4 marca. Proces ten ma być rozłożony na 10 lat i zakończyć się w 2029 roku. Pierwsze e-dowody będą wydawane osobom, których dokumenty straciły ważność oraz tym, którym dotychczasowe dowody się zniszczyły bądź zgubiły.

» Wiemy, jak będzie wyglądał e-dowód «

Jak wspominaliśmy powyżej, wniosek o e-dowód będzie można składać od poniedziałku, 4 marca w urzędach miast. Wcześniej pracownicy administracji wspomnianych urzędów przejdą szkolenie z obsługi nowego systemu. Wyrobienie elektronicznego dowodu osobistego - tak jak w przypadku zwykłego dowodu - prawdopodobnie będzie bezpłatne.

Elektroniczny dowód osobisty 2019 - do czego służy e-dowód i jak z niego korzystać?

Po pojawieniu się informacji na temat wprowadzenia elektronicznego dowodu osobistego zaczęło pojawiać się wiele pytań dotyczących tego, do czego służy e-dowód i jak z niego korzystać. Nowy dokument ma służyć do komunikacji elektronicznej zarówno ze służbą zdrowia, administracją, jak i podmiotami komercyjnymi. Za pomocą e-dowodu będzie można potwierdzić tożsamość danego obywatela. Jak czytamy na gov.pl, elektroniczny dowód ma służyć do jego uwierzytelniania w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Elektroniczny dowód osobisty 2019 wyposażony będzie w specjalny środek identyfikacji elektronicznej, tzw. "profil osobisty", za którego pomocą będzie można potwierdzić tożsamość danej osoby w usługach online. Korzystanie z e-dowodu ma być bardzo proste. Wystarczy przyłożyć taki dokument do czytnika i wpisać kod PIN. Dodatkowo w e-dowodzie zamieszczone zostaną także dane, które pozwolą opatrzyć dokument zaawansowanym podpisem elektronicznym. Będzie on równie ważny, jak podpis własnoręczny. Elektroniczny dowód osobisty posiadać będzie także aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”). Jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, ma to zapewnić szybszą odprawę na lotniskach.

RadioZET.pl/JW