Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

E-dowód - kiedy wydawanie, co daje i jak z niego korzystać? [INFORMACJE]

12.07.2018 14:46

E-dowód osobisty pojawi się już wkrótce. Jest to wspólny projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji, współfinansowany przez Unię Europejską. Sprawdzamy, kiedy elektroniczne dowody osobiste będą wydawane, co zmienią i w jaki sposób będziemy z nich korzystać. 

E-dowód - kiedy wydawanie, co daje i jak z niego korzystać? [INFORMACJE] fot. PIXABAY

E-dowód - kiedy wydawanie, do czego służy i jak z niego korzystać? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na ten temat i odpowiadamy na jedne z najczęściej pojawiających się pytań.

» Ustawa 2.0 - co to jest, o co chodzi i czego dotyczy? [ZMIANY] «

E-dowód: kiedy będzie wydawany? [DATA]

E-dowody będą wydawane od marca 2019 roku. Proces ten ma być rozłożony na 10 lat i zakończyć się w 2029 roku. Osoby, które posiadają dowody w obecnym wzorze, będą mogli je wymienić jeszcze przed upływem ich ważności. Dokumenty, które wydane były bezterminowo podlegać będą wymianie na elektroniczny dowód osobisty jedynie na wniosek ich właściciela.

Elektroniczny dowód osobisty - do czego służy i jak z niego korzystać?

Po pojawieniu się informacji na temat zamiaru wprowadzenia elektronicznego dokumentu zaczęło pojawiać się wiele pytań dotyczących tego, do czego służy e-dowód i jak z niego korzystać. Nowy dokument ma służyć do komunikacji elektronicznej zarówno ze służbą zdrowia, administracją, jak i podmiotami komercyjnymi. Za pomocą e-dowodu będzie można potwierdzić tożsamość danego obywatela. Jak czytamy na gov.pl, elektroniczny dowód ma służyć do jego uwierzytelniania w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Elektroniczny dowód osobisty wyposażony będzie w specjalny środek identyfikacji elektronicznej, tzw. "profil osobisty", za którego pomocą będzie można potwierdzić tożsamość danej osoby w usługach online. Korzystanie z e-dowodu ma być bardzo proste. Wystarczy przyłożyć taki dokument do czytnika i wpisać kod PIN. Dodatkowo w e-dowodzie zamieszczone zostaną także dane, które pozwolą opatrzyć dokument zaawansowanym podpisem elektronicznym. Będzie on równie ważny, jak podpis własnoręczny. Elektroniczny dowód osobisty posiadać będzie także aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”). Jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, ma to zapewnić szybszą odprawę na lotniskach.

RadioZET.pl/JW

Oceń
Tagi