Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Ewelina Pacyna, Michał Adamski
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

E-recepta - jak działa, co to jest i od kiedy zacznie obowiązywać recepta elektroniczna?

18.09.2019 14:07

Choć w niektórych placówkach medycznych e-recepta zaczęła obowiązywać od początku 2019 roku, to nie wszyscy jeszcze mieli okazję o niej usłyszeć. Część pacjentów zatem z określeniem "recepta elektroniczna" spotyka się po raz pierwszy. Co warto wiedzieć na ten temat? Szczegółowe informacje na temat tego, jak działa e-recepta, od kiedy wejdzie w życie i na czym polega, można znaleźć poniżej.

E-recepta - jak działa, co to jest i od kiedy zacznie obowiązywać recepta elektroniczna? fot. SHUTTERSTOCK

E-recepta: jak działa elektroniczna recepta? Co to jest i na czym polega? Od kiedy zacznie obowiązywać? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o e-receptach - jak działają, od kiedy wchodzą w życie i nie tylko.

E-recepta: jak działa elektroniczna recepta?

Informacje na temat tego, jak działa e-recepta, poszukiwane są przez wiele osób, a przede wszystkim tych, którzy ze stwierdzeniem, jakim jest recepta elektroniczna, spotykają się po raz pierwszy. Nic dziwnego, bo co prawda w niektórych placówkach medycznych nowe recepty zaczęły obowiązywać od początku 2019 roku, to jednak nie wszędzie zostały jeszcze wdrożone. Własnie dlatego część pacjentów nie miało wcześniej okazji usłyszeć o tej nowości.

Korzystanie z e-recepty jest bardzo proste. Na początku lekarz wystawia i cyfrowo podpisuje e-receptę. Następnie pacjent otrzymuje od lekarza wydrukowaną elektroniczną receptę, na której nie ma pieczątek ani żadnych podpisów. E-receptę otrzymać może także drogą elektroniczną, tj. w mailu lub w wiadomości SMS z czterocyfrowym kodem. Dalej należy udać się do jednej z aptek, które oznaczone są specjalną naklejką "Tu zrealizujesz e-receptę". W takiej aptece należy pokazać farmaceucie otrzymany wydruk lub wiadomość SMS/e-mail. Następnie farmaceuta skanuje specjalny kod i wydaje leki. 

E-recepty będą dostępne przez internet! Jakie zmiany czekają pacjentów?

Od kiedy e-recepta?

E-recepta zaczęła obowiązywać od początku 2019 roku. Nie oznacza to jednak, że każdy lekarz wystawi elektroniczną receptę, ponieważ nie wszystkie placówki medyczne wdrożyły ten program. Mają oni czas do końca 2019 roku – każda recepta refundowana przez NFZ ma być do końca roku e-receptą. 

Zagłosuj

Uważasz, że e-recepta to dobry pomysł?

RadioZET.pl/JW

Oceń
Tagi