Zamknij

E-recepta - jak działa online i co to jest recepta elektroniczna? [WAŻNOŚĆ]

Jolanta Waligóra
16.03.2020 08:58
E-recepta - jak działa online i co to jest recepta elektroniczna? [WAŻNOŚĆ]
fot. SHUTTERSTOCK

Choć w niektórych placówkach medycznych e-recepta zaczęła obowiązywać od początku 2019 roku, to nie wszyscy jeszcze mieli okazję o niej usłyszeć. Część pacjentów zatem z określeniem "recepta elektroniczna" spotyka się po raz pierwszy. Szczegółowe informacje na temat tego, jak działa e-recepta online, jaka jest jej ważność i na czym dokładnie polega, można znaleźć poniżej.

E-recepta ONLINE - jak działa elektroniczna recepta? Co to jest i na czym polega? Jaka jest jej ważność? Od kiedy zaczęła obowiązywać? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o e-receptach - jak działają, jaką mają ważność oraz na czym polegają.

E-recepta ONLINE: jak działa elektroniczna recepta?

Informacje na temat tego, jak działa e-recepta, poszukiwane są przez wiele osób, a przede wszystkim tych, którzy ze stwierdzeniem, jakim jest recepta elektroniczna, spotykają się po raz pierwszy. Nic dziwnego, bo co prawda w niektórych placówkach medycznych nowe recepty zaczęły obowiązywać od początku 2019 roku, to nie wszyscy jeszcze mieli okazję o nich usłyszeć.

Korzystanie z e-recepty jest bardzo proste. Na początku lekarz wystawia i cyfrowo podpisuje e-receptę. Następnie pacjent otrzymuje od lekarza wydrukowaną elektroniczną receptę, na której nie ma pieczątek ani żadnych podpisów. E-receptę otrzymać można także online, tj. w mailu lub w wiadomości SMS z czterocyfrowym kodem. Dalej należy udać się do jednej z aptek. W takiej aptece należy pokazać farmaceucie otrzymany wydruk lub wiadomość SMS/e-mail. Następnie farmaceuta skanuje specjalny kod i wydaje leki. 

E-recepty będą dostępne przez internet! Jakie zmiany czekają pacjentów?

Przypomnijmy, że e-recepta zaczęła obowiązywać od początku 2019 roku, a każda placówka medyczna na jej wdrożenie miała czas maksymalnie do końca 2019. 

E-recepta - WAŻNOŚĆ. Ile czasu ważna jest recepta elektroniczna?

Wiele osób zastanawia się także nad ważnością e-recepty. Elektroniczne recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności:

  • na wykupienie antybiotyku - 7 dni
  • e-recepta na preparaty immunologiczne - 120 dni.

Pozostałe e-recepty są ważne przez 30 dni.

Można taką e-receptę 30-dniową wykupić również w późniejszym terminie - jeśli lekarz zaznaczy, że można zrealizować e-receptę od konkretnej daty. To częste rozwiązanie w przypadku leków na choroby przewlekłe.

Warte także podkreślić, że e-recepta może być także ważna przez 1 rok. Taką e-receptę otrzymają m.in. pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone leki. 

Zagłosuj

Uważasz, że e-recepta to dobry pomysł?

Liczba głosów:

RadioZET.pl/JW