Zamknij

Ebenezer Cobb Morley - kim jest bohater Google Doodle 16.08.? [PIŁKA NOŻNA]

Redakcja
16.08.2018 09:37
Ebenezer Cobb Morley - kim jest bohater Google Doodle 16.08.? [PIŁKA NOŻNA]
fot. Google Doodle 16 sierpnia 2018.

Ebenezer Cobb Morley to bohater Google Doodle 16 sierpnia 2018. To właśnie w czwartek obchodzimy 187 rocznicę jego urodzin. Kim jest Ebenezer Cobb Morley, co ma wspólnego z piłką nożną i czym zasłynął? Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat bohatera Google - życiorys i osiągnięcia.

Kim jest Ebenezer Cobb Morley? Piłka nożna, osiągnięcia, fakty i inne informacje na temat bohatera Google Doodle 16.08.2018. znajdziecie poniżej.

» Kler: premiera, zwiastun, obsada. O czym będzie film Smarzowskiego? «

Ebenezer Cobb Morley - kim jest? [PIŁKA NOŻNA, OSIĄGNIĘCIA]

Google 16 sierpnia 2018 świętuje 187 rocznicę urodzin Ebenezera Cobba Morleya, którego uważa się za ojca footballu. Początki tej dyscypliny sportowej sięgają aż do średniowiecza. W tym czasie jednak na boisku panował chaos, a drużyny zwykle rozgrywały mecze bez żadnych reguł. Przykładowo zespoły rywalizujących szkół publicznych, pierwszą połowę grały według zasad jednego składu, drugą połowę według reguł drugiego. Piłka nożna stała się uporządkowaną dyscypliną sportu dopiero w październiku 1863 roku, kiedy to Ebenezer Cobb Morley wraz z kolegami, podczas spotkania w pubie, opracował jej zasady, a następnie powołał do życia "Związek piłkarski", tj. The Football Association (FA).

Zasady, które wymyślił, nie są zbyt podobne do obowiązujących reguł, a pierwsze 13 przepisów sprawiały, że ówczesna piłka nożna bardziej przypominała rugby. Nie było bramkarzy, boiska mogły mieć 91 metra szerokości, nie przewidywano rzutów karnych. Zakazano także zakładania butów zawierających metalowe podeszwy oraz gwoździe.

Ebenezer Cobb Morley bohaterem Google Doodle 16.08.2018.

Ebenezer Cobb Morley urodził się 16 sierpnia 1831 roku w Hull. Jak już wspominaliśmy powyżej, bohatera Google Doodle uważa się za ojca footballu. Oprócz piłki nożnej Ebenezer interesował się wioślarstwem. Regularnie uprawiał ten sport i został założycielem regat Barnesa i Mortlake'a. Na co dzień jednak był adwokatem. Ebenezer Cobb Morley zmarł 20 listopada 1924 roku w Richmond. Jego grób znajduje się na opuszczonym cmentarzu w Barnes.

RadioZET.pl/JW