Oceń
Niezwykłe odkrycie w Egipcie w pobliżu piramidy faraona Userkafa zafascynowało archeologów. Koci cmentarz skrywał dziesiątki mumii, papirusów i unikatowych rzeźb. Czego dowiemy się dzięki temu odkryciu?
Odkryto starożytny koci cmentarz
Swoje tajemnice skrywał przez tysiące lat. Archeolodzy odkryli go w egipskiej Sakkarze, niedaleko piramidy Userkafa, władcy panującego w okresie od 2291 p.n.e. do 2289 p.n.e. We wnętrzu niezwykłego znaleziska znajdowały się dziesiątki kocich mumii, a także setki drewnianych figurek, przedstawiających zwierzęta. Teraz badacze starannie opisują każdą z nich, mając nadzieję dowiedzieć się czegoś więcej.
Na zaprezentowanych na Twitterze egipskiego Ministerstwa d.s. Starożytności zdjęciach możemy zobaczyć część z nich. Musimy przyznać, widok jest oryginalny i może nam wiele powiedzieć o szacunku, jaki starożytni Egipcjanie żywili do swoich kotów, uważanych ówcześnie za święte zwierzęta.
Niezwykłe odkrycie archeologów
Jednym z najcenniejszych znalezisk jest posążek bogini Bastet, uważanej za patronkę chroniącą przed złem. Kojarzono ją także z muzyką, tańcem oraz...przyjemnością, co przy takim połączeniu nie dziwi.
Kocie mumie to nie jedyne, co udało się odkryć na miejscu archeologom. Znaleziono także mumie kobr oraz skarabeuszy. Zmumifikowane jadowite węże ukryto w sarkofagach, podczas gdy skarabeusze odnaleziono schowane w specjalnych pudełkach. Pochowanym zwierzętom chciano zapewnić odpowiednią opiekę nawet w zaświatach, o czym najlepiej świadczą znalezione papirusy, zawierające m.in. fragmenty zaklęć i zaleceń ze starożytnej "Księgi Umarłych". Dzięki nim zmarli mieli łatwiej odnaleźć się w zaświatach.
Boskie koty w starożytnym Egipcie
Dlaczego akurat koty otaczano w starożytnym Egipcie tak wyjątkową czcią? Chroniły spichlerze pełne zboża przed gryzoniami oraz gadami - kocią rodzinę wiązano ze Słońcem, a część starożytnych bóstw, takich jak np. Mafdet, przedstawiano w kociej postaci. Bogini, która niszczyła węże miała przybierać kształt ocelota. Bastet, której posążek znaleziono na cmentarzu również portretowano często jako kobietę z głową kotki.
Więcej tajemnic niezwykłego cmentarza archeolodzy mają nadzieję poznać, kiedy uda się już odczytać wszystkie odkryte na nim fragmenty papirusów. Prace wykopaliskowe są prowadzone w Sakkarze już od 2013 roku, dlatego tym bardziej niesamowite odkrycie fascynuje badaczy, którzy dzięki nim będą mogli odtworzyć kolejne fragmenty historii starożytnego Egiptu.
RadioZET.pl/źródło:NationalGeographic;LiveScience;KociDom.pl/AG
Oceń artykuł
