Zamknij

Egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty 2019 - czy odbędą się w terminie, czy zostaną przełożone?

Jolanta Waligóra
10.04.2019 08:50
Egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty 2019 - czy odbędą się w terminie, czy zostaną przełożone?
fot. Krzysztof Kapica/Polska Press/East News

Czy egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty 2019 odbędą się? Informacji na ten temat, z uwagi na strajki nauczycieli, szuka wielu uczniów, którzy już w kwietniu mają podejść do egzaminów. W ostatnich dniach wiele słyszy się o możliwości przesunięcia terminów testów, jednak nie wszyscy wiedzą, czy informacje te są prawdziwe. Sprawdzamy, czy egzaminy gimnazjalnego i ósmoklasisty 2019 odbędą się w terminie.

Egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty 2019 - czy odbędą się w kwietniu w wyznaczonym terminie? A może, z uwagi na strajk nauczycieli, zostaną przełożone? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, czy egzaminy się odbędą.

» Strajk nauczycieli 2019 - matury: czy egzaminy odbędą się w terminie?

Egzamin gimnazjalny 2019 a strajk nauczycieli - czy egzamin się odbędzie?

Informacji na temat tego, czy egzaminy gimnazjalnego i ósmoklasisty 2019 odbędą się w terminie, w ostatnim czasie szuka wielu uczniów, którzy na kwiecień mają zaplanowane testy. Wszystko za sprawą strajku nauczycieli, który ma rozpocząć się w poniedziałek, 8 kwietnia i trwać do odwołania. Oznacza to, że strajk prawdopodobnie zakończy się dopiero w momencie spełnienia postulatów. O tym, czy ma się on odbyć, dydaktycy i związkowcy zdecydowali w referendum strajkowym, które zostało zorganizowane w szkołach.

Jak będzie wyglądał strajk nauczycieli 2019? Na czym ma polegać protest?

Strajk nauczycieli został wywołany, bo, jak twierdzi ZNP, podwyżki zapowiadane przez minister edukacji Annę Zalewską są stanowczo zbyt niskie. Szefowa MEN zaoferowała wzrost płacy zasadniczej nauczycieli w 2019 roku - od 121 do 166 zł brutto, w zależności od stopnia awansu zawodowego. Według ZNP od 100 do 200 zł podwyżki to zbyt mało. Działacze oczekują podwyżki o ok. 1000 złotych. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w linku poniżej.

Strajk nauczycieli 2019. Kiedy się rozpocznie? Dlaczego nauczyciele strajkują?

Testy dla gimnazjalistów mają rozpocząć się 10 kwietnia, czyli dwa dni po rozpoczęciu strajku nauczycieli. W związku z tym w ostatnich dniach wiele słyszy się o możliwości przesunięcia terminów egzaminów gimnazjalnych 2019 i ósmoklasistów, jednak nie wszyscy wiedzą, czy informacje te są prawdziwe.

Czy egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów 2019 odbędą się w kwietniu?

Choć do pewnego czasu nie wiadomo było, czy egzaminy gimnazjalne 2019 odbędą się w kwietniu, to niedawno pojawiła się oficjalna informacja na ten temat. Egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów 2019 odbędą się w kwietniu w wyznaczonych wcześniej terminach. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik 5 marca opublikował następujący komunikat: Wszelkie informacje medialne wskazujące na możliwość wyznaczenia przez dyrektora CKE kolejnego terminu przeprowadzania danego egzaminu nie znajdują uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa. Nie ma również możliwości zmiany już ogłoszonego harmonogramu przeprowadzania egzaminów (...).

Dodatkowo na profilu Ministerstwa Edukacji Narodowej na Twitterze 2 kwietnia pojawiła się informacja, że każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów. Nie muszą to być zatem jedynie nauczyciele, jak to było w poprzednich latach.

Przypominamy, że egzaminy gimnazjalne 2019 odbędą się w dniach 1-13 kwietnia. W tym czasie uczniowie zmierzą się z testami z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i z języka obcego. Z kolei egzamin ósmoklasisty 2019 zaplanowany jest na 15, 16 i 17 kwietnia.

RadioZET.pl/JW