Zamknij

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2018: termin, trasa [STACJE]

Redakcja
22.03.2018 15:54
Ekstremalna Droga Krzyżowa 2018: termin, trasa [STACJE]
fot. PIXABAY

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2018 już niedługo. Ochotnicy będą mieli do pokonania kilkadziesiąt kilometrów w ciemności, chłodzie i milczeniu. Trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2018 przygotowano w ponad 350 miejscowościach, także poza granicami Polski. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące piątkowego wydarzenia.

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2018: termin, trasa, jakie stacje? Na takie pytania wielu internautów poszukuje odpowiedzi. Sprawdź najistotniejsze informacje dotyczące piątkowej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2018.

» Wielki Post 2018: ile trwa i co symbolizuje? [DATA, SYMBOLE] «

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2018: termin i trasy

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2018 odbędzie się już w piątek, 23 marca. Godzina rozpoczęcia drogi krzyżowej uzależniona jest od danej trasy, ale w zdecydowanej większości są to godziny wieczorne, gdyż ochotnicy pokonują określony dystans nocą. Ochotnicy mają do wyboru 717 tras, przygotowanych w ponad 350 miejscowościach, także poza granicami Polski. Ogółem Ekstremalna Droga Krzyżowa 2018 odbędzie się w 18 państwach. Dlaczego ekstremalna? Otóż jak tłumaczą organizatorzy EDK na swojej stronie internetowej - "Ekstremalna, bo trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników". Wszystkie informacje na temat tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej 2018 znajdziemy na stronie edk.org.pl/trasy.

Przypominamy, że pomysł stworzenia Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zrodził się w 2009 roku w Krakowie, w duszpasterstwie prowadzonym przez ks. Jacka Stryczka, który znany jest także z innych inicjatyw takich, jak Szlachetna Paczka. Mimo ciemności, chłodu i trudów, które dostarcza EDK, z roku na rok pojawia się coraz więcej ochotników. W ubiegłym roku w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej wzięło udział ponad 60 tys. uczestników w 11 państwach. W tym roku liczba ta może wzrosnąć nawet do 100 000 tys.

» Tajemnice różańca: chwalebne, radosne, bolesne, światła - jak się odmawia?

Droga krzyżowa 2018: od kiedy do kiedy trwa? [STACJE]

Droga krzyżowa, polegająca na symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa Chrystusa na śmierć i złożenia go do grodu, odbywa się w każdy piątek w okresie Wielkiego Postu. Z kolei czas trwania Wielkiego Postu to symboliczne 40 dni, czyli ok. 6 tygodni. Okres ten wyznaczają dwa ruchome święta, tj. Popielec i Wielki Czwartek. W związku z tym Wielki Post 2018 będzie trwał dokładnie 44 dni. Poniżej przedstawiamy stacje drogi krzyżowej.

 1. Pan Jezus na śmierć skazany.
 2. Pan Jezus bierze krzyż na ramiona swoje.
 3. Pierwszy upadek Pana Jezusa.
 4. Pan Jezus spotyka swą matkę.
 5. Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi.
 6. Święta Weronika ociera twarz Pana Jezusa.
 7. Pan Jezus upada pod krzyżem po raz drugi.
 8. Pan Jezus pociesza płaczące niewiasty.
 9. Trzeci upadek Pana Jezusa.
 10. Pan Jezus z szat obnażony.
 11. Pan Jezus przybity do krzyża.
 12. Pan Jezus umiera na krzyżu.
 13. Pan Jezus zdjęty z krzyża.
 14. Pan Jezus złożony do grobu
 15. Zmartwychwstanie Pana Jezusa.

» Wielki Post 2018 - od kiedy do kiedy obowiązuje? [CZAS TRWANIA] «

RadioZET.pl/JW