Zamknij

Elisabeth Revol: kim jest alpinistka z wyprawy na Nanga Parbat?

Redakcja
29.01.2018 16:48
Elisabeth Revol Instagram
fot. Instagram

Kim jest Élisabeth Revol? Sylwetka Francuzki, która wraz z Tomaszem Mackiewiczem zdobyła Nanga Parbat.

Élisabeth Revol i Tomasz Mackiewicz na Nanga Parbat wejść próbowali nie pierwszy raz. Pierwszą próbę zdobycia tego szczytu podjęli nieco ponad dwa lata temu - dokładnie 17 stycznia 2015. Niestety, warunki pogodowe uniemożliwiły im zdobycia wierzchołka, a wprawa zakończyła się na wysokości 7800 metrów. Kolejną próbę podjęli rok później. Walka z Nanga Parbat w 2018 była ich trzecim wspólnym podejściem do zdobycia góry. Niestety, dla Tomka Mackiewicza zakończyła się tragicznie. Alpinistka zmuszona była pozostawić Polaka z powodu jego pogarszającego się stanu - choroby wysokościowej i ślepoty śnieżnej. Kim jest Élisabeth Revol, alpinistka, która udała się w Mackiewiczem w jego ostatnią wyprawę?

Élisabeth Revol: kim jest partnerka Tomasza Mackiewicza?

Élisabeth Revol pochodzi z Saoû, gdzie pracuje jako nauczycielka wychowania fizycznego. Sport był jej pasją od wczesnych lat życia. Najpierw uprawiała gimnastykę, potem, dzięki rodzicom, zainteresowała się wspinaczką, którą uprawia od 19 roku życia. Od początku wybierała ekstremalne trasy i w wyprawy udawała się często całkiem sama, bez butli z tlenem i pomocy tragarzy. Przez lata wypraw zdobyła wiele szczytów. W 2006 roku wyjechała do Boliwii wraz z kadrą narodową Francji, gdzie zdobyła 9 szczytów; rok później udała się do  się Karakorum i w Himalaje - tam w ciągu 16 dni zdobyła samotnie Broad Peak, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II. Co ważne, została pierwszą kobietą, która tego dokonała.

Jedną z ważniejszych dla Revol i niestety tragiczną dla jej partnera, była próba zdobycia Annapurny w 2009 roku. Podczas schodzenia ze szczytu Martin Minarik zaginął. Alipnistka na cztery lata zrezygnowała ze wspinaczki. Po powrocie do niej w 2013 roku wspinała się z Tomaszem Mackiewiczem. Cały 2017 rok wspinała się po Himalajach. Podjęła próbę  samotnego zdobycia Manaslu, a w maju weszła samotnie i bez butli tlenowej na Lhotse. Potem próbowała też wejść bez tlenu na Mount Everest, niestety próba ta się zakończyła niepowodzeniem. Kolejną była trzecia już wyprawa na Nanga Parbat, której tragiczny finał znamy. Choć Revol i Mackiewicz szczyt zdobyli, to niestety Polak już na wierzchołku góry zaczął odczuwać pierwsze objawy choroby wysokościowej. Po zejściu na 7300 metrów, Francuzka podjęła decyzję o pozostawieniu partnera.

Élisabeth Revol: odmrożenia mogą doprowadzić do amputacji

Wyprawa Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza była szeroko komentowana w mediach. Wielu komentujących zarzucało Francuzce, że pozostawiła Polaka na śmierć. Głośnym echem odbiły się także trudności w organizacji akcji ratunkowej dla Mackiewicza, a także bohaterstwo uczestników polskiej Zimowej Wyprawy Narodowej na K2, którzy podjęli się wyprawy na pomoc wspinaczom.

Nie obyło się bez komentarzy na temat odmrożeń Elisabeth Revol. Zarzucano jej, że jej stan pozwalał pozostać jej z Polakiem i próbować sprowadzać go w dół góry. Na pierwszych zdjęciach alpinistki po tragicznej wyprawie wyglądała ona na bardzo zadowoloną tak, jakby nic się nie stało. Jak przyznali francuscy specjaliści, jej stan psychiczny był wyjątkowo dobry. Jednak gorzej z ciałem. Revol ma liczne, silne odmrożenia rąk i stóp. Grozi jej amputacja kończyn. Lekarz określili jej stan jako poważny, a walka o zachowanie jej kończyn jest "walką z czasem".

Élisabeth Revol na Instagramie

RadioZET.pl/SA

Elisabeth Revol odmrożenia; Elisabeth Revol kim jest; Nanga Parbat 2018; Elisabeth Revol Instagram