Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Emerytura za urodzenie 4 dzieci: od kiedy, ile, dla kogo? [MAMA 4+]

22.01.2019 13:04

Mama 4+ to jeden z projektów nowego, prorodzinnego programu "Mama plus", który zapowiedziany został 14 kwietnia 2018 roku przez wicepremier Beatę Szydło. Sprawdzamy szczegóły dotyczące nowego pomysłu rządowego. Od kiedy emerytura za urodzenie 4 dzieci i ile dostaną matki? 

Beata Szydło podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości. fot. STANISLAW KOWALCZUK/EASTNEWS

Emerytura za wychowanie 4 dzieci - kogo będzie dotyczył nowy program "Mama plus"? Przedstawiamy szczegóły prorodzinnego projektu zapowiedzianego podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

» Mama plus: premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka - ile, dla kogo, od kiedy? «

Emerytura za urodzenie 4 dzieci: dla kogo? [WARUNKI]

Emerytura za urodzenie 4 dzieci to jeden z projektów nowego, prorodzinnego programu "Mama plus". Beneficjentkami projektu będą wszystkie matki, które urodziły przynajmniej czwórkę dzieci. Kobiety dostaną od państwa emeryturę minimalną. Co istotne, emeryturę za wychowanie 4 dzieci mają uzyskać zarówno kobiety, które nie przepracowały w życiu ani jednego dnia, jak i te, które pracowały zbyt krótko (ok. 4-5 lat), by wypracować kapitał do emerytury minimalnej. Tym pierwszym państwo ma sfinansować całą emeryturę, z kolei drugim dopłacić różnicę do wysokości najniższego świadczenia.

Przypominamy, że obecnie kobiety, aby uzyskać przynajmniej emeryturę minimalną, muszą pracować i odprowadzać składki przez 20 lat.

Zagłosuj

Uważasz, że projekt "emerytura za urodzenie 4 dzieci" to dobry pomysł?

Mama 4+: ile dostaną matki?

Kobiety, które wychowały 4 dzieci, zdobędą prawo do emerytury minimalnej. Dzisiaj kwota ta wynosi 1029,80 zł brutto.

W związku z wejściem nowego projektu pojawia się także wiele pytań dotyczących tego, od kiedy emerytura za urodzenie 4 dzieci. Nowa ustawa Mama 4+ ma wejść w życie 1 marca 2019 roku.

» 300+ dla uczniów - od kiedy i dla kogo wypłaty z nowego programu? «

RadioZET.pl/JW

Oceń