Zamknij

Escape room - co to jest, co oznacza i na czym polega? [ZASADY]

Redakcja
07.01.2019 09:07
Escape room - co to jest, co oznacza i na czym polega? [ZASADY]
fot. PIXABAY

Co to jest escape room? O pokoju zagadek zrobiło się głośno kilka lat temu, kiedy to dopiero stawały się popularne w Polsce. Teraz temat ten, za sprawą pożaru w Koszalinie, znowu stał się popularny. Co warto wiedzieć o escape roomach? Sprawdzamy najważniejsze informacje.

Escape room - co to jest? Co oznacza? Na czym polega escape room? Odpowiadamy na pojawiające się pytania i przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje.

Pożar w escape roomie w Koszalinie

W piątek, 4 stycznia 2019 po godz. 17:00 w escape roomie w Koszalinie doszło do pożaru. Zginęło pięć dziewcząt, a jeden mężczyzna jest ciężko poparzony. Szef MSWiA Joachim Brudziński powiedział w rozmowie z TVN24, że ofiarami tragedii są "piętnastoletnie dziewczynki, które uczestniczyły w imprezie urodzinowej jednej z nich". 

Szef MSWiA zapowiedział, że w związku z pożarem w escape roomie w Koszalinie polecił komendantowi głównemu PSP gen. Leszkowi Suskiemu wszczęcie kontroli przeciwpożarowych we wszystkich obiektach tego typu w kraju. Rzecznik prasowy komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak powiedział PAP, że do czasu wyjaśnienia przyczyn pożaru w escape roomie w Koszalinie strażacy zalecają wstrzymanie się od korzystania z takich obiektów. Szczegółowe informacje można znaleźć w linku poniżej.

» Wstrząsające informacje po tragedii w escape roomie. Straż ujawnia pierwsze przyczyny «

Escape room - co to jest i na czym polega? [ZASADY]

Co to jest escape room? Zasady są bardzo proste. Kilkuosobowa grupa (liczba osób zależy od danego escape roomu), zostaje zamknięta w pokoju. Aby uwolnić się, muszą oni przeszukać całe pomieszczenie i wspólnie rozwiązać napotkane łamigłówki. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek zostają uwolnieni z pokoju. Czas na to przeznaczony wynosi zazwyczaj około 60 minut. Obecnie istnieje wiele escape roomów o różnych tematykach, m.in. rycerski, muzeum, wehikuł czasu, laboratorium czy muszkieterowie.

Co ciekawe, escape room swoje korzenie ma w świecie wirtualnych gier. Początkowo to właśnie na ekranach komputera, gracze rozwiązywali skomplikowane łamigłówki, by ich wirtualna postać mogła wydostać się z pokoju. Rosnąca popularność podobnych gier sprawiła, że escape roomy przeniesiono do świata rzeczywistego.

RadioZET.pl/JW