Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Eurowizja 2018: głosowanie. Jak głosować w półfinałach i FINALE?

11.05.2018 12:17

Jak głosować w półfinałach i finale Eurowizji 2018? Pierwsza część konkursu już 8 maja. Sprawdzamy reguły eurowizyjnego głosowania, zasady wybierania zwycięzców oraz informacje o głosowaniu przez SMS lub telefonicznie.

Eurowizja 2018: zasady glosowania fot. mat. prasowe

Głosowanie telewidzów w Eurowizji jest jedną ze składowych, które decydują o tym, kto wygra. Nie inaczej jest w tegorocznym konkursie. Eurowizja 2018 rozpoczęta i już 8 maja o 21.00 rozpocznie się pierwszy półfinał wydarzenia.

Eurowizja 2018: relacja na żywo z pierwszego półfinału na RadioZET.pl

Jeśli chcecie wziąć udział w eurowizyjnym głosowaniu i wybrać potencjalnych konkurentów reprezentanta Polski, koniecznie sprawdźcie, jak to zrobić!

Eurowizja 2018: ZASADY głosowania w półfinałach i finale

Reguły głosowania w półfinałach są takie same, przy czym trzeba pamiętać, że w każdym z półfinałów prawo do głosowania mają wyłącznie widzowie przebywający w państw biorących udział w danym z nich. Oznacza to, że w pierwszym półfinale 8 maja Polacy głosu oddać nie mogą (o ile nie przebywają akurat w kraju biorącym udział w danym półfinale. Jeśli tak jest, mogą oddać głos, jednak nie na reprezentanta kraju, w którym przebywają (pełna lista krajów pierwszego półfinału)).

Ponadto, głosy oddać mogą widzowie z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Portugalii.

Rezultat głosowania w półfinałach i finale jest kombinacją 50%:50% głosów widzów i krajowych jury. W każdym kraju widzowie i jury mają do rozdania po 58 punktów: 1,2,3,4,5,6,7,8,10 i 12, przy czym jury głosuje już podczas próby generalnej. Każdy z jurorów tworzy własny ranking, a wszystkie rankingi są sumowane i przekształcane na punktację, która jest ogłaszana dopiero po wielkim finale.

>> Eurowizja 2018: finał online i w TV - gdzie i o której oglądać 12.05?

Eurowizja 2018: jak głosować? Telefonicznie, przez aplikację czy przez SMS?

Po zakończeniu wszystkich występów rozpoczyna się głosowanie. Głos można oddać telefonicznie lub przez SMS - numery zostaną wyświetlone w trakcie telewizyjnych transmisji. Dla tych, którzy wolą głosować w inny sposób, udostępniono oficjalną bezpłatną aplikację (iOS, Android i Windows Phone).

RadioZET.pl/SA

Oceń