Zamknij

Eurowizja 2018 - polskie preselekcje: Zasady i regulamin głosowania

Redakcja
03.03.2018 19:46
Polskie preselekcje zasady głosowania regulamin
fot. VIPHOTO/EAST NEWS

Eurowizja 2018 - głosowanie w polskich preselekcjach: jak oddać głos na swojego kandydata? Sprawdzamy zasady i regulamin krajowych eliminacji do Eurowizji.

Głosowanie SMS w polskich preselekcjach do Eurowizji oraz głosy jury zadecydują o tym, kto z Polski pojedzie na konkurs do Lizbony. Wyniki krajowych eliminacji poznamy już w 3 marca, a tymczasem przyglądamy się dokładnym zasadom głosowania. W jaki sposób wybierany jest kandydat Polski na Eurowizję 2018? Jak głosować i co dzieje się w przypadku takiej samej liczby oddanych głosów? Oto szczegóły regulaminu polskich preselekcji.

Eurowizja 2018: krajowe eliminacje RELACJA NA ŻYWO

Regulamin polskich preselekcji do Eurowizji 2018

Wszystkie zasady dotyczące krajowych eliminacji do Eurowizji zostały udostępnione na stronie internetowej Telewizji Polskiej. Regulamin obejmuje zarówno reguły zgłaszania kandydatów i piosenek, jak i zasady wyłaniania zwycięzcy w głosowaniu SMS i jury.

Jak czytamy, "zwycięzcę, który będzie reprezentował TVP  S.A. w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji 2018 wyłoni w trakcie Koncertu Krajowych Eliminacji w Warszawie: publiczność (telewidzowie) głosująca za pomocą SMS i/lub Audiotele oraz Jury" w składzie powołanym przez TVP.

Eurowizja 2018: krajowe preselekcje: transmisja i stream online

Zwycięzcą konkursu jest wykonawca, który zostanie sklasyfikowany na pierwszym miejscu, tj. otrzyma najwyższą punktację wynikającą z głosów Jury i głosowania w systemie SMS.

Co się dzieje, w razie remisu w głosowaniu SMS-owym? W przypadku  takiej  samej  ilości głosów SMS oddanych na dwa lub więcej utworów, o kolejności decyduje czas oddania ostatniego głosu na dany utwór. Wyższą pozycję zajmie utwór, na który ostatni zaliczony głos wpłynął wcześniej.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Zasady głosowania SMS polskich preselekcji Eurowizji 2018

Aby oddać głos na swojego kandydata należy wysłać SMS pod numer 7350, którego koszt wynosi 3,69 zł brutto. W treści trzeba wpisać numer przyporządkowany do swojego kandydata. Linie SMS uruchomione będą po prezentacji wszystkich konkursowych utworów i pozostaną otwarte przez co najmniej 10 minut.

"Po zamknięciu linii SMS, każdemu utworowi zostaną przypisane punkty w skali od 1 do 12 (bez 9 i 11) proporcjonalnie do liczby oddanych głosów przez telewidzów za pośrednictwem wiadomości SMS (utwór na który telewidzowie oddadzą największą liczbę głosów 8 uzyska 1 2 pkt., drugi według ocen 10 pkt., trzeci 8 pkt., czwarty 7 pkt., itd. aż do 1 pkt.)" - czytamy w regulaminie eliminacji.

Eurowizja 2018: krajowe eliminacje - kandydaci

Jak głosuje Jury?

Równolegle z głosowaniem widzów odbywa się głosowanie gremium jurorskiego. Każdy członek Jury oceni każdy konkursowy utwór w skali 1-12 (bez 9 i 11). Po zsumowaniu ocen jurorskich utwór z najwyższą sumą ocen przyznanych przez Jury otrzymuje 12 pkt. Po zakończeniu głosowania Jury oraz głosowania SMS punkty są sumowane.

Utwór z największą liczbą punktów wynikających z sumy punktów za SMS i punktów głosowania Jury zostaje zwycięzcą konkursu. W przypadku remisu o zwycięstwie decyduje liczba punktów wynikających z głosowania Jury.

Cały regulamin preselekcji do Eurowizji dostępny jest na stronie TVP.

RadioZET.pl/SA