Zamknij

Eurowizja 2019: GŁOSOWANIE. Jak głosować w półfinałach i finale? [ZASADY]

Jolanta Waligóra
18.05.2019 19:52
Eurowizja 2019: GŁOSOWANIE. Jak głosować w półfinałach i FINALE?
fot. Instagram.com/eurovision

Jak głosować w półfinałach i finale Eurowizji 2019? Głosowanie telewidzów w Eurowizji jest jedną ze składowych, które decydują o tym, kto wygra konkurs piosenki. Nie inaczej jest w tegorocznym konkursie, którego pierwszy półfinał rozpocznie się już we wtorek, 14 maja. Sprawdzamy zasady głosowania na Eurowizji 2019, reguły wybierania zwycięzców oraz informacje o głosowaniu przez SMS lub telefonicznie. 

Eurowizja 2019: zasady głosowania. Jak głosować w półfinałach konkursu piosenki 14 i 16 maja? Jak będzie można oddać głos w finale 18.05? Czy mieszkańcy Polski będą mogli głosować na Polskę na Eurowizji 2019? Odpowiadamy na zadawane pytania i przedstawiamy szczegółowe informacje.

Jeśli chcecie wziąć udział w eurowizyjnym głosowaniu i wybrać potencjalnych konkurentów reprezentanta Polski, koniecznie sprawdźcie, jak to zrobić!

Eurowizja 2019: wielki finał konkursu w sobotę [RELACJA NA ŻYWO]

Eurowizja 2019: ZASADY głosowania w półfinałach i finale

Głosowanie telewidzów w Eurowizji jest jedną ze składowych, które decydują o tym, kto wygra. Nie inaczej jest w tegorocznym konkursie. Zasady głosowania w półfinałach Eurowizji 2019 są takie same, przy czym trzeba pamiętać, że w każdym z półfinałów prawo do głosowania mają wyłącznie ci widzowie, którzy przebywają w państwach, które biorą udział w danym półfinale. W pierwszym półfinale Eurowizji 2019 (14 maja), z racji tego, że podczas niego ma miejsce występ Polaków, można oddać głos. Warto także dodać, że według regulaminu konkursu piosenki, przebywając na terenie Polski, nie można oddać głosu na polskiego reprezentanta.

Eurowizja 2019: drugi półfinał z głównym faworytem. Jakie kraje wystąpią? [LISTA PAŃSTW]

pp
fot. mat. prasowe/eurowizja.org

W drugim półfinale Eurowizji 16 maja natomiast Polacy głosu oddać nie mogą (o ile nie przebywają akurat w kraju biorącym udział w danym półfinale). Jeśli tak jest, mogą oddać głos, jednak nie na reprezentanta kraju, w którym przebywają. 

Eurowizja 2019 - TRANSMISJA w TV, online. Gdzie i o której oglądać drugi półfinał? [16.05]

Rezultat głosowania w półfinałach i finale jest kombinacją 50%:50% głosów widzów i krajowych jury. W każdym kraju widzowie i jury mają do rozdania po 58 punktów: 1,2,3,4,5,6,7,8,10 i 12, przy czym jury głosuje już podczas próby generalnej. Każdy z jurorów tworzy własny ranking, a wszystkie rankingi są sumowane i przekształcane na punktację, która jest ogłaszana dopiero po wielkim finale.

Eurowizja 2019 - jak głosować? Telefonicznie, przez aplikację czy przez SMS?

Po zakończeniu wszystkich występów rozpoczyna się głosowanie. Głos można oddać telefonicznie lub przez SMS - numery zostaną wyświetlone w trakcie telewizyjnych transmisji. Dla tych, którzy wolą głosować w inny sposób, udostępniono oficjalną bezpłatną aplikację (iOS, Android i Windows Phone).

Eurowizja 2019: zmiany w sposobie prezentacji wyników głosowania

RadioZET.pl/SA/JW