Zamknij

Fajerwerki - od której i kiedy można strzelać? [PRZEPISY PRAWNE 2019]

Karolina Piotrowska
31.12.2019 12:01
Fajerwerki - od której i kiedy można strzelać? [PRZEPISY PRAWNE 2019]
fot. shx.cu

Od której można strzelać w Sylwestra? Fajerwerki to nieodłączny element powitania Nowego Roku. Należy jednak zachować ostrożność - za nierozważne puszczanie petard można otrzymać spory mandat. Puszczanie fajerwerków jest dozwolone tylko przez 2 dni w roku. Kiedy dokładnie i w jakich godzinach można to robić?

Fajerwerki - od której i kiedy można puszczać? Prawo 2019 i przepisy prawne jasno określają, że za zakłócanie porządku publicznego hałasem grozi nam kara grzywny. Czy w takim razie można puszczać fajerwerki w Sylwestra i Nowy Rok bez konsekwencji? Od której można puszczać petardy? Sprawdzamy informacje na ten temat.

Kiedy można puszczać fajerwerki? [PRZEPISY - PRAWO 2019]

Zapis w artykule 51. brzmi: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny". W takim razie kiedy można puszczać fajerwerki? W ciągu roku są tylko 2 dni, kiedy można to robić legalnie bez względu na miejsce (czyli np. w przestrzeni miejskiej) - jest to oczywiście Sylwester, czyli 31 grudnia oraz Nowy Rok, czyli 1 stycznia. W przypadku złamania przepisów grozi nam grzywna w wysokości nawet do 500 zł.

W ciągu roku można puszczać fajerwerki jedynie na własnym terenie lub tam, gdzie mamy zgodę właściciela terenu. Oczywiście należy to robić nie naruszając ciszy nocnej i używać produktów pirotechnicznych legalnie dopuszczonych do obrotu na terenie UE.

Życzenia noworoczne 2020: biznesowe, firmowe, dla pracowników [OFICJALNE]

FAJERWERKI - od której godziny można strzelać?

Jeśli zastanawiacie się, od której godziny można strzelać fajerwerki i puszczać petardy, zwyczajowo robi się to w Sylwestra tuż po północy. W ten sposób na całym świecie wita się Nowy Rok. Większość osób zaczyna puszczanie fajerwerków już w ciągu dnia, jednak może to stwarzać zagrożenie i być podstawą do otrzymania mandatu.

Puszczanie fajerwerków jest dozwolone tylko, gdy robi to osoba dorosła, która jest trzeźwa. Jest to ustalone przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa dla osoby, która puszcza fajerwerki, a także dla osób zgromadzonych wokół widowiska. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności i odpalać fajerwerki tylko w bezpiecznych miejscach.

RadioZET.pl/bezpieznestrzelanie.pl/KP