Zamknij

Fala wezbraniowa na Wiśle - co to znaczy i o co chodzi w alercie RCB?

Jolanta Waligóra
28.05.2019 10:36
Fala wezbraniowa na Wiśle 2019 - co to znaczy i o co chodzi w alercie RCB?
fot. Piotr Molecki/East News

Fala wezbraniowa na Wiśle - taki alert RCB w poniedziałek, 27 maja otrzymali mieszkańcy województwa mazowieckiego. Zagrożonych zostało dwanaście powiatów. Co znaczy fala wezbraniowa na Wiśle i o co chodzi w alercie RCB? Szczegółowe informacje zamieszczamy poniżej.

Fala wezbraniowa na Wiśle - co to znaczy? O co chodzi w alercie RCB? Które powiaty są zagrożone i od kiedy, do kiedy? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania i przedstawiamy szczegółowe informacje o fali wezbraniowej na Wiśle 2019.

Fala wezbraniowa na Wiśle 2019 - o co chodzi w alercie RCB?

W poniedziałek, 27 maja mieszkańcy województwa mazowieckiego otrzymali specjalny alert RCB, informujący o fali wezbraniowej na Wiśle. Komunikat brzmiał następująco: Uwaga! Fala wezbraniowa na Wiśle w woj. mazowieckim - kulminacja we wtorek i środę. Nie zbliżaj się do rzek.

61445027_476538416221537_2215181236052164608_n

Fala wezbraniowa na Wiśle 2019 obejmie 12 powiatów, tj. garwoliński, otwocki, piaseczyński, grójecki, Warszawa, warszawski zachodni, legionowski, nowodworski, sochaczewski, płocki, Płock i płoński. Dla mieszkańców zagrożonych województw zalecana jest ostrożność i niezbliżanie się do rzek.

Bulwary wiślane 2019 - do kiedy zamknięte schodki nad Wisłą? [WARSZAWA]

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dostają osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu. Wszyscy otrzymają na swój telefon komórkowy SMS zawierający informację o rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją oraz kilka wskazówek, dotyczących postępowania. Do wskazówek należy się stosować. Komunikaty mają być wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka

Alert RCB - komunikat SMS. Co to jest, jak działa i czemu służy?

Alert RCB jest bezpłatny i może zostać wysłany przez cały rok o dowolnej porze dnia i nocy - zależnie od aktualnej sytuacji związanej z ewentualnym zagrożeniem życia i zdrowia. 

Fala wezbraniowa na Wiśle - co to znaczy?

Fala wezbraniowa to przejściowe zjawisko hydrologiczne, które powstaje m.in. w wyniku intensywnych opadów, tworząc wysoki stan poziomu wody. 

Fala kulminacyjne idzie na Warszawę. Bulwary już zamknięte, rozesłano alert RCB

Fala kulminacyjna ma dotrzeć do Warszawy we wtorek, ale poziom wody na Wiśle już w weekend niepokoił mieszkańców stolicy. W sobotę wodomierz przy stacji na bulwarach pokazywał 280 cm. W poniedziałek z kolei poziom wody wzrósł do 470 cm, a we wtorek do 530 cm. W związku z tym prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zdecydował o prewencyjnym zamknięciu wejścia na bulwary od poniedziałku od godziny 20:00.

Według prognoz jednak stan alarmowy, czyli 650 centymetrów, nie zostanie osiągnięty. 

RadioZET.pl/JW