Zamknij

Sztylet Tutenchamona wykonano... z meteorytu. Wiemy, którego!

Redakcja
06.06.2018 14:09
Sztylet Tutenchamona wykonano... z meteorytu. Wiemy, którego!
fot. EastNews

Co wspólnego mają egipskie mumie i kosmos? „Żelazo z gwiazd” faraon Tutenchamon zabrał ze sobą do grobu.

Sztylet Tutenchamona zrobiono z meteorytu

Tego naukowcy się nie spodziewali – sztylet, który znaleziono przy mumii młodego faraona, został zrobiony... z meteorytu. Niecodziennego odkrycia dokonały zespoły badaczy z Politechniki w Mediolanie i Uniwersytetu w Pizie oraz archeolodzy z Muzeum Egipskiego w Kairze. Jeden z najsłynniejszych władców Egiptu, Tutenchamon, nie miał łatwego życia. Zanim zmarł w wieku zaledwie około 20 lat, cierpiał na wiele chorób – w tym szpotawą stopę, liczne zwyrodnienia kości i malarię. Ten urodzaj nieszczęść jest zdaniem badaczy wynikiem genetycznych mutacji spowodowanych kazirodczym związkiem rodziców faraona. W starożytnym Egipcie takich relacji nie piętnowano, nie zdając sobie sprawy ze zdrowotnych konsekwencji. Choć więc młody Tutenchamon nie żył długo, jego poddani zdążyli uhonorować go po królewsku – „żelazem z gwiazd”.

Zobacz także

Z jakiego meteorytu wykonano szkielet Tutenchamona?

Badania znalezionego przy udzie mumii sztyletu wykazały, że jego ostrze wykonano z fragmentu żelaznego meteorytu, który prawdopodobnie spadł na Ziemię w okresie zbliżonym do czasów rządów Tutenchamona. Okazał się zawierać 88 proc. żelaza, 10,8 proc. niklu i 0,6 proc. kobaltu. To tylko potwierdziło domysły archeologów – tak wysoka zawartość niklu jest charakterystyczna dla żelaza pochodzącego z meteorytu.

Zobacz także

sztylettutenchhamon

Różnią się one jednak między sobą składem, dzięki czemu badacze mogli również ustalić, z którego konkretnie pochodzi około kilogramowy blok, który dla swojego króla Egipcjanie przekuli w elegancki sztylet. Dokładny, pierwiastkowy skład fragmentu „kosmicznego sztyletu” poznali dopiero dzięki zastosowaniu metody tzw. fluorescencji rentgenowej. Polega w uproszczeniu na naświetleniu danego przedmiotu, a następnie zarejestrowaniu emitowanego przez nie promieniowania, które jest charakterystyczne dla każdego pierwiastka. Badacze wykorzystują ją właśnie w takich przypadkach – poddawanej analizie broni nie chciano w jakikolwiek sposób uszkodzić. Szczegółowe obserwacje pozwoliły rozwikłać zagadkę. „Żelazo z gwiazd” było najprawdopodobniej częścią meteorytu Kharga, którego inne pozostałości odkryliśmy w 2000 roku w pobliżu Aleksandrii.

RadioZET.pl/AG

Zobacz także