Zamknij

Ferdinand Monoyer - kim jest naukowiec z Google Doodle 09.05.?

Redakcja
09.05.2017 10:37
Ferdinand Monoyer
fot. Wikimedia

Ferdinand Monoyer z Google Doodle 09.05. to francuski naukowiec, optyk, który opracował m.in. znany wszystkim wykres do badania ostrości wzroku. Co więcej wiemy o tym wybitnym badaczu?

Google Doodle 09.05. przedstawia dziś wyjątkową grafikę: mrugają do nas oczy, a obok nich widzimy znaną nam dobrze tablicę z literkami. Spotkał się z nią chyba każdy z nas - a na pewno każdy, kto kiedykolwiek miał badanie wzroku u okulisty. Twórcą tego wykresu jest Ferdinand Monoyer - francuski optyk, który - poza tym - jest także wynalazcą dioptrii.

Ferdinand Monoyer na tablicy optycznej

Ten francuski lekarz był jednym z najwybitniejszych optyków w swoim kraju. Opracował specjalny wykres, dzięki któremu można badać wzrok. Na Google Doodle widzimy tablicę z literami różnej wielkości. Pozornie wyglądają one tak, jakby były poukładane przypadkowo. Jednak kiedy przyjrzymy się im bliżej - i wiemy, kto był autorem tablicy - to zaczynamy dostrzegać... imię i nazwisko Ferdinanda Monoyera. Naukowiec "ukrył się" w tym gąszczu liter.

Zobaczcie sami jak wygląda Monoyer na tablicy optycznej z Google Doodle.

11

Aby dostrzec imię i nazwisko naukowca należy czytać litery od samego dołu lewej i prawej strony tablicy (z pominięciem pierwszego, największego rzędu). Widzicie?

Kim był Ferdinand Monoyer?

Badacz urodził się właśnie 9 maja, w 1836 roku. Google postanowiło uhonorować go w 181. rocznicę jego przyjścia na świat. W 1872 roku Monoyer wsławił się wprowadzeniem pojęcia dioptrii, czyli jednostki, której do dziś używa się do określania zdolności zbierającej układu optycznego, czyli - mówiąc wprost - do badania wzroku. Na tablicy Monoyera każdy rząd liter reprezentuje inną dioptrię, od najmniejszej do największej.

RadioZET.pl/SA