Zamknij

Gabriel Garcia Marquez - kim jest bohater Google Doodle 06.03.? [cytaty]

Redakcja
06.03.2018 14:39
Gabriel Garcia Marquez - bohater Google Doodle
fot. GOOGLE DOODLE

Gabriel Garcia Marquez - kim jest bohater Google Doodle 06.03.? Na to pytanie stara się dzisiaj znaleźć odpowiedź wielu użytkowników internetu. Przedstawiamy wam sylwetkę powieściopisarza i zapoznajemy was z jego najważniejszymi utworami oraz cytatami. 

Gabriel Garcia Marquez to kolumbijski powieściopisarz, jeden z najwybitniejszych twórców tzw. realizmu magicznego, dziennikarz i działacz społeczny. Jest również laureatem Nagrody Nobla w 1982 roku za "powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu". Gabriel Garcia Marquez urodził się dokładnie 91 lat temu, 6 marca 1927 roku w Aracataca (miasto w Kolumbii), a zmarł 17 kwietnia 2014 roku w Meksyku.

Gabriel Garcia Marquez: kim jest bohater Google Doodle?

Gabriel Garcia Marquez swoją karierę rozpoczął jako dziennikarz w lokalnej prasie w gazetach "El Heraldo" oraz "El Universal", która wydawana była w Cartagenie. Następnie, po przeprowadzce do Bogoty, rozpoczął pracę na stanowisku reportera w kolumbijskim dzienniku "El Espectador".

Pierwszy większy utwór Gabriela Garcia Marqueza "Szarańcza" powstał w 1955 roku. Niewątpliwą popularność pisarzowi przyniósł jednak cykl reportaży "Opowieść rozbitka", które publikowane zostały w 1955 na łamach pisma "El Espectador". Kilkanaście lat później, w 1970 roku, powieść została wydana w formie książkowej.

"Sto lat samotności" Gabriela Garcia Marqueza

"Sto lat samotności" Gabriela Garcia Marqueza to najbardziej znana powieść pisarza. Utwór ukazał się w 1967 roku. Przedstawiając sagę rodu Buendia z zagubionej gdzieś na południowoafrykańskich bezdrożach wioski Macondo, jest syntezą dziejów całego kontynentu. Powieść stylistycznie należy do nurtu "realizmu magicznego" i została okrzyknięta "najważniejszym dziełem literatury hiszpańskojęzycznej od czasów Don Kichota".

Gabriel Garcia Marquez: utwory pisarza

Poniżej przedstawiamy wybrane utwory Gabriela Garcia Marqueza:

- "Nie ma kto pisać do pułkownika" (El coronel no tiene quien le escriba) 1961 r.

- "Zła godzina" (La mala hora) 1962 r.

- "Niewiarygodna i smutna historia niewinnej Erendiry i jej niegodziwej babki" (La increíble y triste historia de la cándida Eréndira y de su abuela desalmada) 1972 r.

- "Jesień patriarchy" (El otoño del patriarca) 1975 r.

- "Miłość w czasach zarazy" (El amor en los tiempos del cólera) 1985 r.

- "O miłości i innych demonach" (Del amor y otros demonios) 1994 r.

- "Życie jest opowieścią" (Vivir para contarla) 2002 r.

Gabriel Garcia Marquez: cytaty

Poniżej przedstawiamy wybrane cytaty Gabriela Garcia Marqueza:

- "Literatura jest najlepszą zabawką, jaką wymyślono, żeby drwić z ludzi". (Sto lat samotności)

- "Mieć kogoś, kto by mnie rozumiał - oto moja jedyna potrzeba życiowa". (Miłość w czasach zarazy)

- "Być może dla świata jesteś tylko człowiekiem, ale dla niektórych ludzi jesteś całym światem".

- "Nie ma lekarstwa, które wyleczyłoby z tego, czego nie leczy szczęście". (O miłości i innych demonach)

RadioZET.pl/JW