Zamknij

Gdzie jest grób Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Wajdy, Inki i Czesława Niemena? [CMENTARZE]

30.10.2020 15:27
Gdzie jest grób Inki, Czesława Niemena, Andrzeja Wajdy i Zbigniewa Wodeckiego? [LOKALIZACJE]
fot. SHUTTESRTOCK

Gdzie jest grób Inki, Czesława Niemena, Andrzeja Wajdy i Zbigniewa Wodeckiego? Informacji na temat miejsca pochówku tych znanych osób poszukują wszyscy, którzy chcą odwiedzić ich groby i zapalić na nich symboliczne znicze. Poniżej można znaleźć szczegółowe informacje o cmentarzach i lokalizacjach grobów Inki, Niemena, Wajdy oraz Wodeckiego.

Grób Inki, grób Czesława Niemena, grób Andrzeja Wajdy i grób Zbigniewa Wodeckiego - gdzie są zlokalizowane? Na jakich cmentarzach leżą te znane osoby? Jak trafić na ich groby? Szczegółowe informacje można znaleźć w tym artykule. Sprawdzamy, gdzie spoczywa Inka, Niemen, Wajda oraz Wodecki.

Gdzie jest grób Inki?

Wszystkich Świętych tradycyjnie przypadnie 1 listopada. W tym terminie, jak i dzień później w Zaduszki, zwyczajowo odwiedza się cmentarze, ozdabia groby bliskich wiązankami, zapala znicze i modli się za zmarłych. Niektórzy w tym czasie decydują się także na odwiedzenie grobów znanych osób. To doskonała okazja, aby powspominać ich twórczość i historię oraz zapalić symboliczny znicz.

Wielu osób szczególnie interesuje fakt, gdzie jest grób Inki, czyli Danuty Siedzikówny, która traktowana jest jako symbol żołnierzy wyklętych. Sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej została zamordowana, gdy miała niecałe 18 lat, a jej ciało zostało ukryte. Do 2014 roku miejsce pochówku Inki nie było znane. 

We wrześniu tego samego roku w ramach prac zespołu ds. poszukiwań nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego Instytut Pamięci Narodowej na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku odnaleziono nieoznaczony grób, w którym, jak przypuszczano, spoczywały szczątki Danuty Siedzikówny oraz rozstrzelanego razem z nią Feliksa Selmanowicza. W marcu 2015 roku informacja o tym, że są to szczątki Inki, została oficjalnie potwierdzona.

Gdzie jest grób Anny Przybylskiej, Violetty Villas i Jerzego Popiełuszki? [LOKALIZACJE]

Pod koniec sierpnia 2016 roku miał miejsce uroczysty państwowy pogrzeb Danuty Siedzikówny oraz Feliksa Selmanowicza. Grób Inki znajduje się obecnie na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym, na którym IPN w 2014 roku odnalazł jej szczątki i gdzie od lat istniał symboliczny grób Inki.

Grób Zbigniewa Wodeckiego - gdzie się znajduje?

Grób Zbigniewa Wodeckiego znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kwatera LXXV, rząd 32, miejsce 3, na pasie). Na grobie polskiego muzyka, pod jego nazwiskiem, znajduje się napis "wybitny artysta, wspaniały człowiek". Co więcej, jakiś czas temu na płycie nagrobnej pojawił się napis "Kurtyna opadła, brawa nie milkną. Twój koncert trwa. Biletów brak".

Tu spocznie Kora. Jak odnaleźć jej grób? [GALERIA]

Przypomnijmy, że Zbigniew Wodecki zmarł 22 maja 2017 roku w Warszawie. Na początku maja wskutek komplikacji po wszczepieniu pomostowania aortalno-wieńcowego, artysta przeszedł udar mózgu. Od tamtej pory przebywał w śpiączce.

Gdzie jest grób Czesława Niemena?

Od wielu lat Czesław Niemen cierpiał na nowotwór układu chłonnego, który próbował zwalczyć przy pomocy medycyny naturalnej. Artysta zmarł 17 stycznia 2004 roku w Centrum Onkologii w Warszawie z powodu powikłań związanych z zapaleniem płuc, na które zapadł w szpitalu. Jego ciało, zgodnie z ostatnią wolą muzyka, zostało skremowane.

Grób Czesława Niemena zlokalizowany jest na Starych Powązkach w Warszawie. Urna z prochami artysty została złożona w katakumbach.

Wszystkich Świętych 2020 - Warszawa: utrudnienia, zmiany komunikacyjne, linie cmentarne

Grób Andrzeja Wajdy - gdzie jest i jak do niego trafić? [LOKALIZACJA]

Grób Andrzeja Wajdy znajduje się na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie (sektor SC3, rząd 8, grób 19). 

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku na Suwałkach. To polski reżyser filmowy i teatralny, w młodości aktywny jako malarz. W sezonie 1989/1990 dyrektor artystyczny Teatru Powszechnego w Warszawie. W latach 1989–1991 senator I kadencji. Reżyser zmarł 9 października 2016 roku w Warszawie. 19 października, po mszy pogrzebowej, która odbyła się w bazylice Świętej Trójcy, urna z prochami Andrzeja Wajdy została złożona na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

Wszystkich Świętych a Zaduszki - czym różnią się te święta i kiedy wypadają?

RadioZET.pl