Zamknij

Gdzie wyrzucić: żarówki, styropian, ubrania, karton po mleku, baterie?

24.11.2020 20:43
Gdzie wyrzucić: żarówki, styropian, ubrania, karton po mleku, baterie?
fot. SHUTTERSTOCK

Ciągłe zmiany w zasadach segregacji śmieci powodują, że wiele osób zastanawia się, czy robi to właściwie. W tym artykule wyjaśniamy, gdzie wyrzucać żarówki, styropian, ubrania, karton po mleku, baterie i inne kłopotliwe odpady.  

Gdzie wyrzucić żarówki, baterie, karton po mleku? Gdzie wyrzucać ubrania, opakowania po jajkach? Jak utylizować styropian? Jeśli chcecie dowiedzieć się jak prawidłowo segregować odpady, zapraszamy do przeczytania tego artykułu. 

Gdzie wyrzucić: żarówki, baterie, karton po mleku? 

Jak segregować śmieci to pytanie, które często powraca i nurtuje wielu czytelników.  Sprawdziliśmy, jak odpowiednio segregować odpady. Częstym pytaniem jest, gdzie wyrzucić żarówki? W każdej gminie znajdują się punkty zbierania elektrośmieci, a ich adresy są podane na stronach internetowych. Ponadto spalone żarówki można oddać do sklepu, w którym zostały zakupione, a niektóre sklepy z oświetleniem posiadają specjalne pojemniki na zużyte elektroodpady. Jeśli zastanawiacie się, gdzie wyrzucić baterie, należy z nimi postąpić tak samo, jak w przypadku żarówek. 

Gdzie wyrzucać ubrania? Jeśli chcemy pozbyć się nienoszonych części garderoby, wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Jeśli ubrania nadają się jeszcze do noszenia, można oddać je na zbiórkę dla potrzebujących. 

Kolejnym problematycznym pytaniem jest, gdzie wyrzucić styropian? Tacki po warzywach lub styropianowe opakowania po jajkach należy wyrzucić do opakowania na metale i tworzywa sztuczne. Jeśli styropian jest mocno ubrudzony np. tłuszczem, może trafić do odpadów zmieszanych.  

Gdzie wyrzucić karton po mleku? To zagadnienie sprawiało wiele problemów z racji tego, że jest to opakowanie wielomateriałowe (w środku kartonu jest folia aluminiowa i plastik). Z tej właśnie przyczyny karton po mleku należy wyrzucić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.  

Gdzie wyrzucić ziemię, buty, opony, baterie, gąbkę, opakowanie po jajkach?

Segregacja śmieci - kolory worków 

Poniżej przedstawiamy krótką ściągawkę, jakie znaczenie mają poszczególne kolory pojemników i worków. Dzięki tej informacji można łatwo zapamiętać, gdzie wyrzucać śmieci.  

  • Papier – kolor niebieski 

Kartony, opakowania, gazety, ulotki, kalendarze, zeszyty, czasopisma. 

  • Szkło - kolor zielony  

Opakowania po kosmetykach, perfumach, butelki po napojach i żywności. 

  • Metale i tworzywa sztuczne – kolor żółty 

Plastikowe opakowania po napojach, nakrętki, kartony po mleku, plastikowe torby, puszki po konserwach, metale kolorowe, aluminium. 

  • Bio – kolor czerwony 

Warzywa, owoce, trawa, liście, kwiaty, gałęzie, trociny, kora, resztki jedzenia. 

  • Zmieszane – kolor czarny 

Tu wyrzucamy wszystkie odpady, których nie mogliśmy umieścić w kolorowych pojemnikach. 

RadioZET.pl