Zamknij

Girls On Fire - kim są i o czym śpiewają w piosence "Siła Kobiet"?

Redakcja
08.06.2018 14:07
Girls On Fire - kim są i o czym śpiewają w piosence "Siła Kobiet"?
fot. Youtube / Szyszka Studio

Kim są Girls On Fire? Zespół w ciągu ostatnich kilku dni wzbudził wiele kontrowersji z powodu piosenki "Siła Kobiet" i towarzyszącego jej teledysku. Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje o zespole i dlaczego w sieci pojawiła się petycja przeciwko udziałowi Girls On Fire w koncercie Debiuty podczas 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Girls On Fire - kim są i o czym śpiewają w piosence "Siła Kobiet"? W ciągu ostatnich kilku dni wokół zespołu pojawiło się wiele kontrowersji. Poniżej dowiecie się więcej informacji na temat zespołu Girls On Fire oraz ich piosenki "Siła Kobiet".

Kim są Girls On Fire?

Zespół Girls On Fire (w skrócie: G.O.F.) zadebiutował w III edycji programu X Factor, gdzie doszły do finału. Należą do niego 3 wokalistki: Joanna Cholewa, Marta Dzwonkowska, Monika Wiśniowska-Basel. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie zespołu, są one związane ze środowiskiem teatralno-muzycznym Wrocławia. W marcu 2017 roku wydały swój debiutancki album "Siła Kobiet".

Girls on Fire to także jeden z zespołów, który zakwalifikował się do udziału w koncercie Debiuty podczas 55. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Ich koncert na festiwalu w Opolu wzbudza wiele kontrowersji, szczególnie z powodu ich utworu "Siła Kobiet" oraz towarzyszącego mu teledysku. Przeciwko piosence protestują internauci - w sieci pojawiła się specjalna petycja skierowana do prezesa TVP Jacka Kurskiego i prezydenta Opola, którą podpisało do tej pory ponad 18 tysięcy osób. 

Koncert Debiuty na festiwalu Opole 2018 z udziałem Girls on Fire zaplanowano na 8 czerwca o godzinie 23.55.

» Opole 2018: transmisja online i w TV. Gdzie oglądać festiwal na żywo?

Piosenka Girls On Fire "Siła Kobiet" - o czym jest tekst?

Przeciwnicy zespołu Girls on Fire twierdzą, że zarówno utwór, jak i oficjalny teledysk do niego, są zaangażowane politycznie oraz promują związki homoseksualne, komunizm, nienawiść do chrześcijaństwa i aborcję na życzenie. Członkinie zespołu Girls on Fire opublikowały w mediach społecznościowych specjalne oświadczenie w tej sprawie.

— Uważamy, że taka właśnie jest rola i zadanie każdego artysty, aby mówić i śpiewać o rzeczach ważnych, aby docierały one do jak najszerszego grona i pobudzały do refleksji. W takim zresztą duchu nagrałyśmy całą naszą debiutancką płytę, która w dwunastu utworach opowiada o kobiecości w rozmaitych wymiarach i aspektach. 
Jednocześnie chcemy także zapewnić, że wszystkie skierowane pod naszym adresem pełne nienawiści kłamstwa i pomówienia, a przede wszystkim zupełnie nieprawdziwe informacje, że zespół „promuje kulturę śmierci”, „jawnie popiera zabijanie nienarodzonych dzieci”, że nasza twórczość ma „satanistyczny podtekst”, w szybkim czasie wyjaśnimy z autorami na drodze prawnej. — piszą członkinie zespołu Girls On Fire w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

» Festiwal Opole 2018: oświadczenie TVP w sprawie występu Girls on Fire

Pojawił się także oficjalny komunikat Telewizji Polskiej, w którym czytamy:

— W opinii Biura Prawnego Telewizji Polskiej sam tekst oraz warstwa muzyczna piosenki "Siła kobiet" nie stoi w sprzeczności z przepisami ustawy o radiofonii i telewizji, nie narusza innych praw, ani nie obraża niczyich uczuć.

Tym samym TVP potwierdziło, że nie dojdzie do usunięcia Girls on Fire z festiwalu Opole 2018. Tekst piosenki "Siła Kobiet" również dostępy jest w poniższym oświadczeniu.

To również może Cię zainteresować:

Nie chcesz przegapić żadnej premiery, teledysku i informacji ze świata muzyki? Dołącz do grupy Siła muzyki na Facebooku

RadioZET.pl/KP