Zamknij

Godzina Dla Ziemi 2018: kiedy, o której i o co w tym chodzi?

Redakcja
23.03.2018 11:54
Godzina Dla Ziemi 2018: kiedy, o której i o co w tym chodzi?
fot. PIXABAY

Godzina Dla Ziemi 2018 już w ten weekend. Na 60 minut zgasną światła zarówno w gospodarstwach domowych, budynkach użyteczności publicznej, jak i w sklepach i galeriach handlowych. Kiedy i o której Godzina Dla Ziemi 2018? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące nachodzącego wydarzenia.

Godzina Dla Ziemi 2018: kiedy, o której i o co w tym chodzi? Na takie pytania wielu internautów w ostatnim czasie poszukuje odpowiedzi. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące nadchodzącego wydarzenia - Godzina Dla Ziemi 2018.

» Zmiana czasu na letni - marzec 2018: kiedy i w którą stronę przestawiamy zegarki? «

Godzina Dla Ziemi 2018: kiedy i o której zgasną światła?

W tym roku Godzina Dla Ziemi WWF przypada na sobotę, 24 marca i trwać będzie od godziny 20:30 do 21:30. To własnie w tym czasie na 60 minut zgasną światła w gospodarstwach domowych, w budynkach użyteczności publicznej, sklepach oraz galeriach handlowych. W Polsce udział w akcji zadeklarowało na razie 53 większych i mniejszych miast. Do akcji Godzina Dla Ziemi 2018 w Warszawie przyłączą się także punkty handlowe należące do Unibail-Rodamco, tj. Arkadia, Galeria Wileńska i Galeria Mokotów. O 20:30 nie zapadnie jednak całkowita ciemność. Światła w wymienionych powyżej obiektach jedynie przygasną.

Godzina Dla Ziemi 2018 odbędzie się pod hasłem "Ratujmy serce Karpat", a jej głównym celem jest wsparcie utworzenia na terenie Puszczy Karpackiej Turnickiego Parku Narodowego. Jak czytamy na Facebooku wydarzenia - "Puszcza Karpacka to obszar rozciągający się wzdłuż południowo-wschodnich granic Polski, daleko od dużych miast i skupisk ludzi. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie żyją wszystkie nasze duże drapieżniki - niedźwiedź, wilk i ryś oraz bardzo rzadkie w skali Europy ptaki, jak orzeł przedni, puszczyk uralski i sóweczka. Niestety obszar ten jest poddany bardzo intensywnej wycince, a planowane są dalsze cięcia 4 razy większe niż te z Puszczy Białowieskiej! [...] Przez cały marzec będziemy zbierać głosy pod petycją na rzecz utworzenia, na tamtym obszarze Turnickiego Parku Narodowego, a o godz. 20:30 w sobotę 24 marca w całej Polsce zgasną światła w geście solidarności z ideą ochrony Puszczy Karpackiej."

Petycję można podpisać za pośrednictwem strony karpaty.wwf.pl.

Godzina Dla Ziemi 2018: o co chodzi w akcji?

Godzina Dla Ziemi to światowa akcja, która odbywa się w każdą ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 roku. Jej głównym celem jest nakłonienie jak największej ilości osób do wyłączenia na 60 minut świateł oraz urządzeń elektrycznych, zarówno w domach, jak i biurach. Czas ten ma skłonić do refleksji na temat zmian klimatu.

Co ciekawe, pierwsza akcja Godzina Dla Ziemi odbyła się ponad 10 lat temu, a dokładniej w 2007 roku w Sydney. W tym czasie w wydarzeniu wzięło udział 2,2 mln osób. Jednak jak podaje WWF, to 3 lata później, w 2010 roku wyłączenie światła na godzinę było największą akcją dla środowiska w historii. W tym czasie do akcji włączyło się ponad 4,5 tys. miast w 128 krajach. Zgasły światła na najbardziej znanych budynkach - Wieża Eiffla w Paryżu, Pałac Buckingham w Londynie, czy słynna Opera w Sydney. W Polsce wtedy wzięło udział 40 miast, a oświetlenie wyłączono m.in. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

RadioZET.pl/JW