Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Godzina W - co to, kiedy, o której i co symbolizuje? [POWSTANIE WARSZAWSKIE]

01.08.2019 15:34

Godzina "W" to temat, na który informacji rokrocznie w okresie letnim poszukuje wiele osób. Na początku sierpnia w całym kraju zawyją syreny w celu upamiętnienia rocznicy Powstania Warszawskiego. To właśnie wtedy Polacy zatrzymają się na symboliczną minutę, by uczcić poległych przed laty Powstańców. Sprawdzamy, kiedy dokładnie jest godzina "W", o której i co symbolizuje.

Godzina W - o której, kiedy i co symbolizuje? [POWSTANIE WARSZAWSKIE] fot. STANISLAW KOWALCZUK/EASTNEWS

Powstanie Warszawskie: Godzina "W" - kiedy jest? O której godzinie dokładnie? Co symbolizuje i z jakimi wydarzeniami jest związana? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegóły i sprawdzamy najważniejsze informacje o "Godzinie W" 2019.

Godzina "W" - kiedy jest i o której? [1 sierpnia]

Godzina "W" wypada 1 sierpnia. W 2019 roku będzie to czwartek. W ten dzień w całej Polsce o godzinie 17:00 zawyją syreny alarmowe i zostanie nadany ciągły sygnał, który będzie trwać równą minutę. W tym czasie zatrzymuje się nie tylko większość przechodniów, ale i tramwaje, samochody i inne środki transportu. Minuta ciszy ma na celu oddanie hołdu poległym Powstańcom.

Dlaczego wyją syreny 1 sierpnia 2019? [GODZINA W]

Wiele osób zastanawia się także, dlaczego data godziny "W" przypada na 1 sierpnia. To właśnie w ten dzień w 1944 roku, o godzinie 17:00 jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy i zaczęło się Powstanie Warszawskie

Powstanie warszawskie - kiedy wypada rocznica i którą będziemy obchodzić w 2019 roku?

Powstanie Warszawskie - godzina "W": co to jest i co symbolizuje?

Godzina "W" to kryptonim rozpoczęcia Powstania Warszawskiego w 1944 roku. W tym wypadku "W" oznacza wybuch lub wystąpienie. Godzina, o której powstańcy mieli stanąć do walki 1 sierpnia, została wyznaczona 31 lipca 1944 roku. Padło na 17:00, ponieważ w godzinach popołudniowych na ulicach Warszawy panował wzmożony ruch. Dzięki temu łatwiej było wmieszać się w tłum Powstańcom, a także ułatwić im transport broni. W tłumie przechodniów żołnierze AK mieli być mniej widoczni dla Niemców.

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [NA ŻYWO]

W momencie, kiedy jest godzina "W" rozpoczynają się uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przy pomniku Gloria Victis. Następuje wtedy oddanie hołdu Powstańcom. Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskie 2019 rozpoczynają się jednak już kilka dni wcześniej. Oprócz uroczystości w dniu rocznicy zaplanowanych zostało wiele wydarzeń towarzyszących, w tym m.in. koncerty, wystawy i inne. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w linku poniżej.

1 sierpnia w Warszawie: program obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [2019]

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. Warszawa po powstaniu została niemalże całkowicie spalona i zburzona.

RadioZET.pl/JW

Oceń