Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Godzina W - kiedy, o której, co symbolizuje? [POWSTANIE WARSZAWSKIE]

31.07.2018 08:59

Kiedy godzina "W"? Na początku sierpnia w całym kraju zawyją syreny w celu upamiętnienia rocznicy Powstania Warszawskiego. To właśnie wtedy Polacy zatrzymają się na symboliczną minutę, by uczcić poległych przed laty Powstańców. Sprawdzamy, kiedy dokładnie jest godzina "W" i o której.

Godzina W - kiedy, o której, co symbolizuje? [POWSTANIE WARSZAWSKIE] fot. STANISLAW KOWALCZUK/EASTNEWS

Godzina W - kiedy, o której, co symbolizuje? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje na temat godziny "W", która związana jest z rocznicą Powstania Warszawskiego.

» Bieg Powstania Warszawskiego 2018 - kiedy i gdzie? [CENA, ZAPISY, TRASA] «

Godzina "W" - kiedy jest i o której wypada? [DATA]

Godzina "W" wypada 1 sierpnia. W tym roku będzie to środa. W ten dzień w całej Polsce o godzinie 17:00 zawyją syreny alarmowe i zostanie nadany ciągły sygnał, który będzie trwać równą minutę. W tym czasie zatrzymuje się nie tylko większość przechodniów, ale i tramwaje, samochody i inne środki transportu. Minuta ciszy ma na celu oddanie hołdu poległym Powstańcom.

Wiele osób zastanawia się także, dlaczego data godziny "W" przypada na 1 sierpnia. To właśnie w ten dzień w 1944 roku, o 17:00 jednostki Okręgu Warszawskiego AK oraz oddziały dyspozycyjne KG AK zaatakowały niemieckie obiekty we wszystkich dzielnicach okupowanej Warszawy i zaczęło się Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie: godzina "W" - co to jest?

Godzina "W" to kryptonim rozpoczęcia Powstania Warszawskiego w 1944 roku. W tym wypadku "W" oznacza wybuch lub wystąpienie. Godzina, o której powstańcy mieli stanąć do walki 1 sierpnia, została wyznaczona 31 lipca 1944 roku. Padło na 17.00, ponieważ w godzinach popołudniowych na ulicach Warszawy panował wzmożony ruch. Dzięki temu łatwiej było wmieszać się w tłum Powstańcom, a także ułatwić im transport broni. W tłumie przechodniów żołnierze AK mieli być mniej widoczni dla Niemców.

W momencie, kiedy jest godzina "W" rozpoczynają się uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, przy pomniku Gloria Victis. Następuje wtedy oddanie hołdu Powstańcom. Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskie 2018 rozpoczynają się jednak już kilka dni wcześniej, a dokładniej w piątek, 27 lipca. Oprócz uroczystości w dniu rocznicy zaplanowanych zostało wiele wydarzeń towarzyszących, w tym m.in. koncerty, wystawy i inne. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w linku poniżej.

» Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego - program uroczystości «

RadioZET.pl/JW

Oceń