Zamknij

Godziny dla seniorów - 4 maja ZMIANY i nowe zasady: co się zmienia?

Karolina Piotrowska
04.05.2020 14:59
Godziny dla seniorów - ZMIANY od 4 maja i nowe zasady: co się zmienia?
fot. Mateusz Jagielski/East News

Od 4 maja zniesione zostają Godziny dla seniorów. Zmiany i nowe zasady, które wchodzą w życie od poniedziałku, dotyczą głównie robienia zakupów w centrach handlowych, a także osoby powyżej 65. roku. Sprawdzamy szczegółowe informacje na ten temat oraz czy godziny dla seniorów od 4 maja nadal obowiązują.

Godziny dla seniorów - ZMIANY od 4 maja i nowe zasady: co się zmienia? Czy godziny dla seniorów nadal obowiązują? Poniżej zebraliśmy szczegółowe informacje dotyczące obostrzeń dla osób powyżej 65. roku życia oraz czy nadal mogą oni robić zakupy w wyznaczonych godzinach.

Godziny dla seniorów - w jakich sklepach, kiedy oraz od której i do której? [KORONAWIRUS]

Godziny dla seniorów - ZMIANY od 4 maja i nowe zasady

Rząd zdecydował, że wraz z otwarciem galerii handlowych 4 maja, zniesione zostanie jedno z obostrzeń, które do tej pory obowiązywało we wszystkich sklepach. Chodzi o godziny dla seniorów.

- W związku z licznymi postulatami w tym zakresie, zrezygnowano od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia z tzw. godzin dla seniorów. Podnoszono m.in. że w tych godzinach tworzą się kolejki, co utrudnia zachowanie zasad tzw. dystansu społecznego - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, które określa zasady handlu po 4 maja.

Czytaj również:  Godziny dla seniorów do likwidacji

Przypomnijmy, że godziny dla seniorów weszły w życie 31 marca i obowiązywały przez ponad miesiąc. Na początku osoby powyżej 65. roku życia mogły zrobić zakupy w sklepach w godzinach 10.00 - 12.00. Od 20 kwietnia wprowadzona została pierwsza zmiana - godziny dla seniorów zostały zlikwidowane w weekendy.

Godziny dla seniorów. Jaką decyzję podjął rząd?

Co się zmienia od 4 maja? [NOWE ZASADY, ZMIANY, OBOSTRZENIA, RESTRYKCJE]

Od poniedziałku, 4 maja zostaje wprowadzony drugi etap odmrażania gospodarki. Przywrócono działalność w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży lub usług powyżej 2000 metrów kwadratowych, jednak nadal obowiązuje limit klientów. Dotyczy to zarówno poszczególnych sklepów, jak również całej galerii handlowej. Przelicznik to 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni handlowej.

Sklepy w galeriach handlowych zostały otwarte, jednak zakupy w nich będą wiązały się również z innymi ograniczeniami. Nadal zamknięte będą punkty usługowe i restauracje, które serwują tylko dania na miejscu.

grafik
fot.

Od 4 maja otwarte zostają również instytucje kultury: biblioteki, galerie sztuki i muzea, jednak decyzja należy do organu prowadzącego po konsultacji z sanepidem. Przywrócona zostaje rehabilitacja, ale zmiana nie dotyczy np. salonów masażu. Dodatkowo otwarte zostają hotele i miejsca noclegowe z ograniczeniem działalności funkcjonujących w nich restauracji, miejsc rekreacyjnych, siłowni i basenów. 

Czy można planować wakacje w Polsce i za granicą pomimo pandemii koronawirusa?

RadioZET.pl/KP