Zamknij

Godziny dla seniorów - jakie sklepy, wiek, kiedy oraz od której i do której? [KORONAWIRUS]

23.11.2020 11:11
Godziny dla seniorów - sklepy, wiek, kiedy oraz od której i do której? [KORONAWIRUS]
fot. SHUTTERSTOCK

Godziny dla seniorów 2020 to temat, na który informacji poszukuje coraz więcej mieszkańców naszego kraju. Nic dziwnego, w końcu na początku października, po kilkumiesięcznej przerwie, przepis ten został ponownie wprowadzony. Szczegóły dotyczące tego, w jakich sklepach są godziny dla seniorów oraz kiedy obowiązują i w jakich godzinach, można znaleźć poniżej.

Godzina dla seniora - w jakich sklepach? Od kiedy jest i czy obowiązuje także w weekendy? Od której i do której godziny trwa? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o godzinach dla seniorów na poczcie, w bankach, w sklepach budowlanych, w aptekach, w supermarketach itd.

Kiedy godziny dla seniorów i od której i do której trwają? [KORONAWIRUS]

Na początku października 2020, po kilkumiesięcznej przerwie, przepis, jakim są "godziny dla seniorów" został ponownie wprowadzony. W związku z tym cały czas pojawiają się pytania dotyczące tego, kiedy godziny dla seniorów i od której, do której obowiązują w sklepach. Godzina dla seniora zaczęła obowiązywać od czwartku 15 października. Codziennie w dni powszednie (od poniedziałku do piątku) w godzinach 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Pozwoli to na ograniczenie ryzyka potencjalnego zakażenia.

Koronawirus: mapa zakażeń w Europie i na świecie. Ile jest zachorowań? [Mapa live]

Warto także wspomnieć, że godziny dla seniorów w Polsce obowiązywały już wcześniej, a dokładniej wprowadzone zostały na początku kwietnia. Wówczas w wielu sklepach w dni powszednie między 10:00 a 12:00 zakupy mogły zrobić jedynie osoby starsze powyżej 65. roku życia. Na początku maja natomiast przepis ten - po licznych protestach - został zniesiony.

W związku z licznymi postulatami w tym zakresie zrezygnowano od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia z tzw. godzin dla seniorów. Podnoszono m.in. że w tych godzinach tworzą się kolejki, co utrudnia zachowanie zasad tzw. dystansu społecznego - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, które określa zasady handlu po 4 maja. 

Koronawirus w Polsce: liczba zachorowań, zalecenia. RAPORT

Godziny dla seniorów - w jakich sklepach i od jakiego wieku? [POCZTA, BANK, APTEKA, SUPERMARKET]

Wiele osób zastanawia się także, w jakich sklepach godziny dla seniorów obowiązują. Otóż przepis ten obowiązuje w wybranych placówkach, tj. drogeriach, aptekach, na poczcie oraz w sklepach spożywczych takich jak Żabka, Biedronka, Lidl, Carrefour, Tesco, Auchan, Kaufland itd.

Godziny dla seniorów - gdzie nie obowiązują? [BANKI, IKEA, URZĘDY, APTEKI]

Warto także wspomnieć, że od tego rozporządzenia są pewne wyjątki. Do sklepu lub apteki w czasie godziny dla seniora będą mogły wejść osoby także poniżej 60. roku życia, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Oznacza to, że godzina dla seniora nie obowiązuje m.in. w galeriach handlowych, w sklepach odzieżowych, w sklepach meblowych/budowlanych.

Godziny dla seniorów skierowane są do wszystkich osób starszych, które ukończyły 60. rok życia.

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i z obniżoną odpornością. Dlatego eksperci proszą seniorów o to, by jak najrzadziej wychodzili z domu i ograniczali do minimum kontakty z innymi osobami. Dla własnego bezpieczeństwa nie powinni kontaktować się też z wnukami. Dzieci często przechodzą koronawirusa bezobjawowo i mogą być źródłem zakażenia.

RadioZET.pl