Zamknij

Godziny dla seniorów - w jakich sklepach, kiedy oraz od której i do której? [KORONAWIRUS]

Jolanta Waligóra
04.05.2020 14:44
Godziny dla seniorów - w jakich sklepach, kiedy oraz od której i do której? [KORONAWIRUS]
fot. PIXABAY

Godziny dla seniorów 2020 to temat, na który informacji poszukuje coraz więcej mieszkańców naszego kraju. Choć ten nowy przepis został wprowadzony już jakiś czas temu, to jednak nadal nie wszyscy są z nim do końca zaznajomili. Szczegóły dotyczące tego, w jakich sklepach są godziny dla seniorów oraz kiedy obowiązują i w jakich godzinach, można znaleźć poniżej.

Godzina dla seniora - w jakich sklepach? Kiedy jest i czy obowiązuje także w weekendy? Od której i do której godziny trwa? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy wszystko o godzinach dla seniorów na poczcie, w bankach, w sklepach budowlanych, w aptekach, w supermarketach itd.

Kiedy godziny dla seniorów i od której i do której trwają? [KORONAWIRUS]

AKTUALIZACJA - 4 maja 2020 godziny dla seniorów zostały zniesione i przestały obowiązywać.

W związku z licznymi postulatami w tym zakresie, zrezygnowano od dnia wejścia w życie projektowanego rozporządzenia z tzw. godzin dla seniorów. Podnoszono m.in. że w tych godzinach tworzą się kolejki, co utrudnia zachowanie zasad tzw. dystansu społecznego - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, które określa zasady handlu po 4 maja.

Godziny dla seniorów - ZMIANY od 4 maja i nowe zasady: co się zmienia?

Choć nowe przepisy zostały wprowadzone już jakiś czas temu, to jednak nadal wiele osób nie zdążyło się jeszcze z nimi zaznajomić. W związku z tym cały czas pojawiają się pytania dotyczące tego, kiedy godziny dla seniorów i od której, do której godziny obowiązują w sklepach. Godzina dla seniora obowiązuje od 10:00 do 12:00. 

Warto także wspomnieć, że początkowo godziny dla seniorów obowiązywały codziennie. W drugiej połowie kwietnia 2020 roku zmieniono jednak te zasady i teraz godzina dla seniorów obowiązuje od poniedziałku do piątku. Oznacza to, że w weekend, czyli w sobotę i niedzielę, akcja nie będzie obowiązywała.

Przypomnijmy, że godziny dla seniorów są przeznaczone dla wszystkich osób starszych powyżej 65. roku życia. Oznacza to, że między 10:00 a 12:00 od poniedziałku do piątku w zdecydowanej większości sklepów zakupy mogą zrobić jedynie osoby, które spełniają wyżej wymienione kryteria. Warto zaznaczyć także, że seniorzy mogą robić zakupy także w pozostałych godzinach, ale od 10:00 do 12:00 sklepy są wyłącznie do ich dyspozycji.

Etapy odmrażania gospodarki. Jak będzie przebiegał proces znoszenia obostrzeń? [KORONAWIRUS]

Godziny dla seniorów - w jakich sklepach? [POCZTA, BANK, APTEKA, SUPERMARKET]

Wiele osób zastanawia się także, w jakich sklepach godziny dla seniorów obowiązują. Otóż przepis ten obowiązuje w zdecydowanej większości placówek, m.in. w bankach, na poczcie, w sklepach budowlanych oraz w supermarketach takich jak Biedronka, Lidl, Carrefour, Tesco, Auchan, Kaufland itd.

Inaczej sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o godziny dla seniorów w aptekach i na stacjach benzynowych. W tym wypadku ograniczenie nie obowiązuje, ponieważ zakup leków lub benzyny może być sprawą pilną. Ważne jednak jest, aby osoby, które robią zakupy w aptekach między godziną 10:00 a 12:00, a nie są seniorami, robiły je tylko w koniecznych przypadkach na przykład ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia. 

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i z obniżoną odpornością. Dlatego eksperci proszą seniorów o to, by jak najrzadziej wychodzili z domu i ograniczali do minimum kontakty z innymi osobami. Dla własnego bezpieczeństwa nie powinni kontaktować się też z wnukami. Dzieci często przechodzą koronawirusa bezobjawowo i mogą być źródłem zakażenia.

Koronawirus w Polsce. MAPA zachorowań z podziałem na województwa 

RadioZET.pl/gov.pl/JW