Zamknij

Gowin: nadchodzą dobre czasy dla szkolnictwa wyższego. Uczelnie zyskają wyższe dofinansowanie

Redakcja
24.09.2018 17:26
Gowin: nadchodzą dobre czasy dla szkolnictwa wyższego. Uczelnie zyskają wyższe dofinansowanie
fot. EastNews/

Jarosław Gowin potwierdził zwiększenie dofinansowania uczelni publicznych przez państwo. Wyraził też ubolewanie nad "żenująco niskimi" stawkami wynagrodzeń kadry naukowej i administracyjnej uczelni wyższych. Szykują się podwyżki!

Od 2019 roku uczelnie zyskają wyższe dofinansowanie 

Jarosław Gowin potwierdził nowe informacje na temat wyższego dofinansowania, jakie zyskają uczelnie wyższe od państwa od 2019 roku. "Na rozwój szkolnictwa wyższego rząd przeznaczy w przyszłym roku 1 mld 350 mln zł" - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa podczas specjalnej konferencji prasowej w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Uczelnie publiczne mają też otrzymać dodatkowo 3 mld zł w obligacjach Skarbu Państwa. Dokładny podział planowanych środków pomiędzy poszczególnymi uczelniami ma być znany na początku kolejnego roku akademickiego w październiku bieżącego, 2018 roku.

EN_01336554_0015
fot. East News/Marcin Bruniecki/REPORTER

Zobacz także

Zobacz także

"Nadchodzą dobre czasy dla szkolnictwa wyższego"

"Jestem przekonany, że nadchodzą dobre czasy dla szkolnictwa wyższego. Zarówno rozwiązania ustawowe, jak i pewne dodatkowe mechanizmy niezbędnego wzrostu finansowego, znaczącego w przyszłym roku, ale też wzrostu, który musi być znacznie większy w kolejnych latach - to wszystko zapewni nie tylko rozwój polskich uczelni, ale też rozwój Polski. Uczelnie są i powinny być w jeszcze większym stopniu kołem zamachowym rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego naszego kraju" - podkreślał Jarosław Gowin. Wicepremier wyraził tez ubolewanie nad "żenująco niskimi" stawkami wynagrodzeń pracowników naukowych, gwarantując, że nowa ustawa podwyższy minimalne wynagrodzenie dla doktorów, profesorów, pracowników akademickich. To, kto i jaką podwyżkę otrzyma, będzie już jednak zależeć od władz poszczególnych uczelni. 

Zobacz także

Zobacz także

Ministerstwo planuje kolejne podwyżki

Na nowych podwyżkach nie koniec. Kolejne maja podobno wejść w życie w 2020 i 2021 roku. Mają objąć nie tylko kadrę naukową, ale i administracyjną uczelni wyższych. Nie tylko uczelnie akademickie czekają pozytywne zmiany - minister podkreślał też istotną rolę, jaką odgrywają na rynku polskiej edukacji uczelnie zawodowe. Wśród propozycji zmian są m.in przedłużenie czasu trwania praktyk zawodowych do 6 miesięcy jak i uproszczenie systemu studiów i ich obsługi.

RadioZET.pl/źródło:PAPNaukawPolsce/AG

Zobacz także