Greta Thunberg: kim jest 16-letnia aktywistka ekologiczna? [RODZICE, RODZINA, COP24, NOBEL]

15.03.2019 11:21

Greta Thunberg to obecnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych aktywistek ekologicznych na świecie. Młoda, zaledwie 16-letnia szwedka zasłynęła z przemówienia na szczycie klimatycznym COP24, a do tego niedawno została zgłoszona do nagrody Nobla. Sprawdzamy co wiadomo o Grecie Thungerg.  

Greta Thunberg: kim jest 16-letnia aktywistka? [RODZICE, RODZINA, COP24, NOBEL] fot. EMMANUEL DUNAND/AFP/East News

Greta Thunberg: kim jest młoda aktywistka klimatyczna, która zasłynęła z przemówienia na COP 24 w Katowicach? Sprawdzam co wiadomo o 16-latce, która została zgłoszona do nagrody Nobla: kim jest? Kim są jej rodzice? Co powiedziała na COP 24 w Katowicach? Kto zgłosił ją do nagrody Nobla? 

>> Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. W piątek dzieci nie pójdą do szkół?

Kim jest Greta Thunberg?

Greta Thunberg, która zyskała rozpoznawalność po występie na szczycie klimatycznym COP 24 w Katowicach, jest aktywistką klimatyczna. Urodziła się 3 stycznia 2003 w Szwecji. Greta Thunbert w 2018 roku zapoczątkowała po szwedzkim parlamentem protest przeciwko zmianom klimatu. 

>> To "mapa drogowa" do zatrzymania zmian klimatycznych. Co zawiera Pakiet Katowicki?

Greta Thunberg: rodzina

Greta Thunberg jest córką śpiewaczki operowej Maleny Ernman i aktora Svante Thunberg. Przodkiem ojca młodej aktywistki jest Svante Arrhenius, laureat nagrody Nobla, który stworzył hipotezę globalnego ocieplenia i wpływu gazów cieplarnianych na  U Grety Thunberg zdiagnozowano zespół Aspergera.

>> Bardzo zła jakość powietrza podczas szczytu klimatycznego w Katowicach

Greta Thunberg: przemówienie na COP 24 w Katowicach

Thunberg stała się sławna po tym jak wystąpiła na COP24 na TEDxStockholm oraz podczas COP24 – szczytu klimatycznego w Katowicach. 

– Nie szukajmy nadziei, szukajmy działania. Mam prośbę do ludzi z całego świata: zrozumcie, że że politycy nas zawiedli. Nie możemy dłużej tak się zachowywać. Trzeba zmienić reguły. Jeśli kilkoro z nas, dzieci, trafiło na okłądki gazet w całym świecie, tylko dlatego, że nie poszliśmy do szkoły, zobaczcie co możemy zrobić razem. Poświęcamy naszą planetę by żyć w luksusie - powiedziała na COP 24 Greta Thunberg. 

Nobel dla Grety Thunberg. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Greta Thunberg została zgłoszona jako kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla. Nominację przesłali szwedzcy i norwescy politycy. Thunberg przyznała, że to dla niej wielki zaszczyt.  Młoda aktywistka stała się inspiracją dla uczniów, którzy w kilkuset miastkach na całym świecie zorganizowali Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: gdzie, kiedy i dlaczego się odbywa? [DATA, TRASA, UTRUDNIENIA]

Instagram i Facebook Grety Thunberg

Greta Thunberg aktywnie działa na rzecz klimatu, co można śledzić na jej Facebooku  i Instagramie.

RadioZET.pl/PZ

Oceń