Zamknij

Grill na balkonie 2020 - czy można legalnie rozpalić grilla w bloku? [KARA, MANDAT]

Jolanta Waligóra
30.04.2020 15:11
Grill na balkonie 2020 - czy można legalnie rozpalić grilla w bloku? [MANDAT]
fot. PIXABAY

Czy można rozpalić grilla na balkonie? Rokrocznie informacji na ten temat w sezonie letnim poszukuje wiele osób, które chciałyby grillować na balkonie w bloku, ale nie wiedzą, czy takie działanie jest legalne, czy może można otrzymać za to mandat. Przedstawiamy szczegółowe informacje i wyjaśniamy, czy można rozpalić grilla na balkonie.

Grill na balkonie 2020 - czy można legalnie rozpalić grilla na balkonie w bloku? Co mówią przepisy prawa? Czy za takie grillowanie można otrzymać mandat? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, czy można rozpalić grilla na balkonie w bloku.

Czy można rozpalić grilla na swojej posesji i czy można robić grilla na podwórku lub w ogrodzie?

Grill na balkonie  - czy można legalnie rozpalić grilla w bloku? [KORONAWIRUS]

Odpowiedź na to, czy można legalnie rozpalić grilla na balkonie w 2020 roku, wcale nie jest taka oczywista. Teoretycznie przepisy polskiego prawa nie zabraniają rozpalenia grilla na balkonie w bloku. Praktycznie jednak istnieją ustawy i rozporządzenia, które w takim wypadku mogą zostać zastosowane. Grillowanie na balkonie w bloku może zatem wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Grill może być powodem zagrożenia pożarowego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719) dotyczącym ochrony przeciwpożarowej niemal wszystkich rodzajów nieruchomości. Zgodnie z ustępem 1 paragrafu 4 rozporządzenia zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów.

Dodatkowo w wielu regulaminach spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych można znaleźć zapis, który jasno mówi o zakazie grillowania na balkonie w bloku i o karach, jakie mogą zostać wyciągnięte wobec osoby, która nie zastosuje się do przepisów.

Grill na balkonie w bloku - KARA 2020: jaki jest mandat za grillowanie?

Jak już wspominaliśmy powyżej, grillowanie na balkonie 2020 może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. W najlepszym wypadku można otrzymać upomnienie od spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej. W gorszym - mandat. Za grilla na balkonie można otrzymać karę w wysokości nawet 500 zł.

Dlatego zamiast grillowania na balkonie w bloku lepiej poszukać miejsc do tego przeznaczonych. W wielu parkach w Warszawie i nie tylko legalnie grilla można rozpalić na specjalnie przygotowanych do tego miejscach. Grill można ustawić m.in. w parku Skaryszewskim, parku Górczewska, parku Praskim, parku Fosa i Stok Cytadeli i na Polu Mokotowskim. Legalnie grillować w Warszawie 2020 i nie tylko można także w innych parkach, gdzie nie zabrania tego regulamin. Dobrym miejscem na grilla lub ognisko w Warszawie latem 2020 będą miejskie plaże na Saskiej Kępie przy zoo oraz nad Wisłą przy ul. Krynicznej. 

RadioZET.pl/JW