Zamknij

Grób Nieznanego Żołnierza - zmiana warty: o której jest w Warszawie? [GODZINA]

Jolanta Waligóra
30.10.2019 12:47
Grób Nieznanego Żołnierza - zmiana warty: o której jest w Warszawie? [GODZINA]
fot. Wikimedia Commons

O której godzinie jest zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza? To pytanie zadaje sobie zarówno wielu mieszkańców Warszawy, jak i przyjezdnych, którzy chcieliby zobaczyć, jak wygląda zmiana warty w stolicy. Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy godzinę zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Grób Nieznanego Żołnierza - GODZINA zmiany warty. O której jest zmiana warty, a o której godzinie jest uroczysta zmiana warty? Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, o której godzinie jest zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza - GODZINA

Informacji na temat tego, o której godzinie jest zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, poszukują zarówno mieszkańcy Warszawy, jak i przyjezdni, którzy chcieliby zobaczyć, jak wygląda zmiana warty w stolicy. Zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się o każdej pełnej godzinie przez 24 godziny na dobę. Na posterunku stoi zawsze dwóch żołnierzy.

Warta przed Grobem Nieznanego Żołnierza - jak już wspominaliśmy powyżej - pełniona jest całodobowo i całorocznie. W przypadku zagrożenia żołnierze mają do dyspozycji łączność telefoniczną z dowódcą warty. Grób Nieznanego Żołnierza jest również monitorowany. Najważniejszym zadaniem wartowników jest dbałość o zachowanie godności w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu i reagowanie na jakiekolwiek niestosowne zachowania.

Grób Nieznanego Żołnierza - zmiana warty: o której godzinie?

Choć zmiana warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywa się o każdej pełnej godzinie przez 24 godziny na dobę, to uroczysta zmiana warty ma miejsce tylko raz w tygodniu. Ceremonia ta odbywa się w każdą niedzielę o godzinie 12:00. Ponadto w dni świąt państwowych, tj. 3 maja, 15 sierpnia oraz 11 listopada przy Grobie Nieznanego Żołnierza ma miejsce uroczysta zmiana warty honorowej z udziałem wojsk wszystkich rodzajów.

Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie zlokalizowany jest na placu marsz. Józefa Piłsudskiego. Ideą warszawskiego grobu nieznanego żołnierza jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość.

Grób Nieznanego Żołnierza w stolicy został odsłonięty 2 listopada 1925 roku, pod kolumnadą Pałacu Saskiego. W tym dniu złożono do niego szczątki bezimiennego żołnierza, które zostały sprowadzone podczas ceremonii z Cmentarza Obrońców Lwowa. Następnie w czasie II wojny światowej obiekt uległ uszkodzeniu, a w 1946 roku odbudowany i ponownie odsłonięty.

RadioZET.pl/JW