Zamknij

Grotołaz - kto to i czym się zajmuje speleolog? [INFORMACJE]

Jolanta Waligóra
19.08.2019 10:51
Grotołaz - kto to i czym się zajmuje speleolog? [INFORMACJE]
fot. Albin Marciniak/East News

Kto to grotołaz? Informacji na temat speleologów, w związku z trwającą akcją ratunkową w Tatrach, poszukuje wiele osób. Czym się zajmują i co warto o nich wiedzieć? Przedstawiamy szczegółowe informacje i sprawdzamy, kto to grotołazi i czym się zajmują.

Grotołazi - kto to? Czym się zajmują? Co warto o nich wiedzieć? Odpowiadamy na pojawiające się zapytania, przedstawiamy szczegóły i sprawdzamy najważniejsze informacje o grotołazach. 

Grotołazi - kto to?

Informacji na temat tego, kto to grotołaz, poszukuje wiele osób. Grotołaz, najprościej mówiąc, jest to nazwa określająca kogoś zajmującego się turystyczną albo też sportową eksploracją jaskiń. Zamiennie używa się także określenia speleolog.

Grotołaz - akcja ratunkowa w Tatrach

Dwóch grotołazów 24 sierpnia 2019 roku w sobotę utknęło w Wielkiej Śnieżnej Jaskini w Tatrach w korytarzu, który wypełniła woda. Nawiązali kontakt głosowy ze swoimi towarzyszami, którzy powiadomili ratowników. Wody jest na tyle dużo, że grotołazi nie mają szansy wyjścia. Znajdują się oni w dość odległej od otworu partii tej jaskini w tak zwanych Przemkowych Partiach około 500 m poniżej wejścia do jaskini.

Obecnie trwa akcja ratunkowa grotołazów.

Co z grotołazami? Nie mają odzieży termicznej, ryzyko hipotermii

Jaskinia Wielka Śnieżna to najgłębsza i najdłuższa jaskinia Polski oraz najgłębsza jaskinia Tatr. Niektóre części jaskini są słabo zbadane i udokumentowane. Długość odkrytych dotychczas korytarzy wynosi 23 753 metry, a deniwelacja 824 metry.

RadioZET.pl/JW